Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «уламки»

Уже традиційно російські чиновники та прокремлівські медіа замість того, щоб визнати ураження українськими безпілотниками нафтопереробних заводів (НПЗ), складів та арсеналів, стверджують, що насправді їх нібито збили, а пожежу спричинили саме «уламки» БпЛА. Користувачі мережі жартують, що російській пропаганді вже слід усім БпЛА, які знищують обʼєкти критичної інфраструктури на території Росії, надати збірну назву — «Обломок» («Уламок»).

Наприклад, вранці 11 лютого 2025 року українські БпЛА атакували Саратовський НПЗ в Росії. Губернатор Саратовської області Роман Бусаргін повідомив, що сили російської ППО ліквідували БпЛА, однак падіння їхніх «уламків» спричинило пошкодження на промисловому об’єкті. Водночас на фото й відео, які поширюють у мережі, помітно сильну пожежу на НПЗ, яку, найімовірніше, спричинило саме пряме влучання БпЛА в обʼєкт, а не «уламків».

Також у ніч на 20 листопада 2024 року українські дрони атакували Бєлгородську область Росії. Губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков повідомив, що спрацювала система ППО, яка «збила кілька ворожих БпЛА». Водночас за його словами, внаслідок падіння «уламків» БпЛА були пошкоджені виробничі приміщення, інфраструктурний об'єкт, а також лінія електропередач — мешканці кількох вулиць залишилися без світла. Тоді в місцевих телеграм-каналах публікували відео потужних вибухів дронів на Бєлгородщині. Своєю чергою, керівник українського Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко прокоментував цю атаку: «У Бєлгородській області був атакований завод компанії ЕФКО, який публічно робить харчову продукцію, але насправді також виготовляє вантажні дрони, які використовує російська армія у воєнних цілях».

З приводу «уламків» висловлюються вже навіть російські «воєнкори». Зокрема один із них вважає, що до подібної новомови місцева влада й офіційні канали комунікації вдаються лише з однією метою: аби не засмутити Путіна. Мовляв, стверджувати, що «уламки» спричинили той чи інший інцидент, — безпечніше для місцевих чиновників. Розмивання реальності в такий спосіб створює хибне враження того, що в Росії «все під контролем», ППО працює на відмінно, а величезних вибухів і руйнувань як таких нібито немає.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись