Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «брудна бомба»

Вперше про «брудну бомбу» росіяни заговорили ще напередодні повномасштабного вторгнення. У грудні 2021 року на одному з пропагандистських ресурсів було викладено фейковий відеоролик, нібито відзнятий українським «Національним корпусом», з демонстрацією якогось «пристрою з радіоактивним наповненням». У тому відео стверджувалося, що така зброя буде застосована в разі просування російських військ по території України. На початку лютого 2022 року цю історію в дещо «вдосконаленому» вигляді підхопили й інші проросійські ЗМІ та телеграм-канали. Згодом, у перші дні березня 2022 року, після початку повномасштабної війни, пропагандисти стверджували, що «за таємним наказом Зеленського» в Україні велася робота над створенням «брудної бомби» на Чорнобильській АЕС. Буцімто характерне для Чорнобильської зони підвищене радіаційне тло, яке стало наслідком трагедії 1986 року, давало можливість приховувати проведення такої роботи, тому росіяни напали на Україну, таким чином завдавши «превентивного удару» й захистивши себе. 

Все ж найбільшого розголосу історія з «брудною бомбою» набула в жовтні 2022 року. Тоді міністр оборони Росії Сергій Шойгу зателефонував міністрам оборони Франції, Великої Британії, Туреччини та США, щоб сказати, що Україна готує провокацію з «брудною бомбою». Франція, Велика Британія та США відповіли на це спільною заявою, в якій назвали повідомлення Росії брехнею.

Насправді Україна ніколи не розробляла так званої «брудної бомби», а всі заяви пропагандистів на цю тему є фейковими. Пояснення агітпропу щодо того, навіщо Україні підривати «брудну бомбу» на своїй території, є безпідставними. Росія стверджує, що Україна нібито хотіла б у такий спосіб збільшити кількість українських біженців за кордон (з невідомої причини), а також видати «брудну бомбу» за вибух тактичного ядерного заряду самої Росії, щоб звинуватити останню у використанні ядерної зброї. Тоді міжнародна спільнота начебто повинна була б засудити такі дії Кремля й запровадити нові санкції, можливо, навіть виключити Росію з Ради безпеки ООН, а також збільшити постачання зброї до України. 

Росія спекулює на питанні застосування «брудної бомби», щоби посіяти недовіру до України й змусити світ витрачати ресурси на спростування звинувачень з боку пропагандистів. Комісія МАГАТЕ приїздила до України перевірити, чи справді розробляється «брудна бомба» на обʼєктах, про які стверджувала Росія, — Східному гірничо-збагачувальному комбінаті в Жовтих Водах та Інституті ядерних досліджень Національної академії наук України. Результатом перевірки стало те, що Агентство не виявило жодних ознак такої зброї на українських ядерних обʼєктах. 

У звіті американського Інституту вивчення війни йдеться, що заяви агітпропу щодо розробки «брудної бомби» потрібні, щоб уповільнювати процес постачання зброї Україні. При цьому аналітики вважають, що Росія навряд чи сама підірве так звану «брудну бомбу»: це лише чергова спроба «промацати» міжнародну спільноту, щоб з’ясувати можливу реакцію на використання Росією ядерної зброї. 

Зрештою, Україна тривалий час наполягає на тому, щоб Росію визнали державою-терористом. Фейк про створення Україною «брудної бомби» — дзеркальна відповідь Росії, метою якого є спробувати переконати світ у тому, що саме Україна діє як терористичне угруповання. Це, до речі, один із найпоширеніших меседжів російської пропаганди, яка постійно намагається звинуватити Україну в тероризмі, мовляв, вона сама обстрілює цивільних українців і завдає ракетних ударів по своїй же критичній інфраструктурі. 

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись