Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Маніпуляція, що на Львівщині нібито запровадили платний виклик швидкої

Російські медіа та соціальні мережі нещодавно активно поширювали інформацію про те, що у Львівській області нібито запровадили платний виклик швидкої допомоги, наголошуючи на тому, що це результат «європейського вибору» України та свідчення «декомунізації» на практиці. Утім це — маніпуляція. 

Це з’ясували фахівці проєкту StopFake. Вони запевняють, що платна послуга дійсно існує, проте стосується вона виключно транспортування пацієнтів до Львівської обласної клінічної лікарні. Ініціатива обумовлена бажанням медичного закладу забезпечити додаткову можливість для тих, хто цього потребує. Проте стандартна екстрена допомога від державних медичних установ, як і раніше, залишається безкоштовною для всіх громадян, згідно з переліком показань, затверджених Міністерством охорони здоров’я України (наказ № 583). 

Що ж відбулося насправді? На початку листопада 2024 року Львівська обласна клінічна лікарня анонсувала нову послугу з транспортування пацієнтів до своєї лікарні, яка діє цілодобово, включно з вихідними та святами. За словами старшого фельдшера Івана Маланчина, цей сервіс є добровільним і надається пацієнтам, якщо вони цього бажають. Ця ініціатива не впливає на надання безкоштовної швидкої допомоги, адже вона продовжує працювати згідно з державними нормами. Варто зазначити, що державні служби екстреної допомоги виїжджають за чітким переліком симптомів, визначеним Міністерством охорони здоров’я. Така практика дозволяє ефективно розподіляти ресурси та реагувати на найважчі випадки, де допомога є критично необхідною. 

Отже, платна послуга з транспортування до лікарні стосується лише додаткової опції для пацієнтів, а основні послуги швидкої допомоги залишаються безкоштовними. Це було зроблено для підвищення доступності медичних послуг і не має жодного відношення до «позбавлення права на життя», як це намагаються подати пропагандисти. Фейк про платний виклик швидкої допомоги переслідує мету дискредитувати соціальну та медичну систему України, намагаючись створити негативне уявлення про європейську інтеграцію та зобразити реформи в медичній сфері як загрозу для населення. 

Заяви пропаганди також намагаються створити враження, ніби українська влада втрачає контроль над базовими соціальними правами своїх громадян. Це характерний приклад того, як маніпулятивна інформація спрямована на виклик невдоволення населення і створення страху перед нібито жорстокими наслідками євроінтеграції. Поширення таких меседжів також слугує інструментом політичного тиску, спонукаючи до внутрішньої нестабільності. Дезінформація про платний виклик швидкої є частиною загальної стратегії з інформаційної війни, мета якої — підривати довіру до українських реформ і переконувати населення в тому, що країна наближається до ситуації, в якій права громадян поступово обмежуються під впливом Заходу. 

Автор: Артур Колдомасов,

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись