Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейкове відео з логотипом BBC стверджує про 42% голосів від «мертвих виборців» на виборах у Молдові

У соцмережах поширюють фейкове відео з логотипом BBC News, у якому стверджується, що понад 42% голосів, отриманих поштою на президентських виборах у Молдові 2024 року, нібито належали померлим. У ролику йдеться про те, що цю інформацію встановили фахівці Bellingcat за допомогою штучного інтелекту, а також міститься буцімто цитата керівника проєкту Еліота Гіґґінса: «На жаль, жоден суд ще не прийняв докази, отримані за допомогою нейронних мереж штучного інтелекту». Ця інформація не відповідає дійсності. Фейк спростували фактчекери VoxCheck.

Як з’ясувалося, BBC News не публікувало жодного подібного сюжету ані на своєму сайті, ані в офіційних акаунтах у соцмережах. Так само і розслідувачі Bellingcat не проводили жодного дослідження, пов’язаного з поштовим голосуванням у Молдові. У відео, що поширюється, помітні численні маніпуляції, зокрема неправдиві дані та вигадана цитата Еліота Гіґґінса.

У 2024 році Молдова дійсно впровадила можливість голосування поштою для своїх громадян, які проживають у США, Канаді, Норвегії, Швеції, Фінляндії та Ісландії. У 2025 році планується розширити перелік країн, включивши Австралію, Нову Зеландію, Південну Корею та Японію. Однак жодних фактів про масові фальсифікації голосів через цю систему не зафіксовано.

Перше зображення у фейковому відео — кадр з пресконференції Bellingcat 2018 року, де презентували розслідування збиття рейсу MH17. Саме з того заходу взяті фото Гіґґінса та Грозєва. Ба більше, за словами Гіґґінса, Христо Грозєв більше не є членом Bellingcat від 2023 року. Це свідчить, що згадані матеріали не мають жодного стосунку до виборів у Молдові.

Жодного підтвердження нібито сказаній цитаті про суд та нейромережі у публічних заявах Гіґґінса не знайдено. Також незрозуміло, про який саме суд йдеться у відео: для цього мало б передувати розслідування, подання матеріалів, розгляд доказів, а вже потім судовий процес. Жодного з цих етапів не було — ані з боку медіа, ані з боку державних органів.

Додаткову підозру викликає і те, що в ролику не уточнено, під час якого з турів виборів нібито сталися фальсифікації. Відомо, що чинна президентка Мая Санду у першому турі 2024 року здобула 42,49% голосів, а у другому — 55,68%. Всі ці невідповідності вказують на те, що відео є сфальсифікованим.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись