Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк про вихід Туреччини з НАТО не підтвердився

У болгарських соцмережах поширюють неправдиву інформацію про те, що нібито Туреччина підписала таємну угоду з Росією і готується вийти з НАТО. У дописах стверджується, що президенти Реджеп Тайїп Ердоган і Володимир Путін досягли домовленості, яка може призвести до «історичного розриву» в Альянсі. Також публікують згенеровану штучним інтелектом фейкову фотографію лідерів. Фейк розвінчали фактчекери з проєкту Factcheck.bg.

Приклад фейкового повідомлення. Джерело: Factcheck.bg

Офіційних заяв про вихід Туреччини з НАТО не було. Більше того, країна продовжує активно брати участь у навчаннях, операціях та ухваленні рішень усередині Альянсу. Наступний саміт НАТО, як уже оголосили, пройде саме в столиці Туреччини — Анкарі.

Поширення фейку посилюється вигаданими джерелами: зокрема, згадуються нібито «грецький розслідувальний портал Katapodis News» і так званий «польський військовий аналітик М. Казмерчик», однак у відкритих джерелах немає підтверджень існування ні сайту, ні експерта.

Фактчекери з’ясували, що остання відома зустріч Ердогана з Путіним відбулася в Сочі ще 4 вересня 2023 року. Під час неї йшлося про ситуацію в Україні та експорт зерна. Відтоді нових переговорів не було, а меморандумів між Анкарою та Москвою у сфері безпеки — тим більше.

Натомість 24 червня 2025 року військовий представник Туреччини в НАТО, генерал-лейтенант Кемаль Туран, заявив: «Туреччина завжди ставила НАТО в центр своєї політики оборони і безпеки. Ми будемо й надалі виконувати всі свої зобов’язання як союзник, як робили це протягом останніх 73 років».

Сьогодні Туреччина є однією з країн, що робить найбільший внесок у місії НАТО. Вона забезпечує присутність командувань Альянсу на своїй території, розміщує військові об’єкти (зокрема в Інджирліку, Коньї та Кюреджику), а також виконує роль посередника у війні Росії проти України. Хоча Анкара не вводила санкцій проти Кремля, вона не визнає незаконної окупації українських територій.

Соціологічні дослідження також свідчать: більшість турецьких громадян підтримує членство своєї країни в НАТО — таких 65%, проти лише 20%, які виступають за вихід.

Отже, твердження про нібито вихід Туреччини з НАТО — вигадка без жодного підтвердження. Як пишуть болгарські фактчекери, воно є частиною ширшої кампанії з дезінформації, яка намагається послабити довіру до євроатлантичної єдності.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись