Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Як Росія може бути причетною до нової небезпечної молодіжної субкультури

Проєкт «По той бік новин» зробив публікацію про нову молодіжну субкультуру з назвою «Сущность», яку додають до назви міста у відповідних телеграм-каналах. Спочатку це схоже на ще одне місце для онлайн-спілкування підлітків, де учасники публічно висловлюють свою думку про певну особу, пропонуючи адміністраторам нові фотографії. Проте насправді це перетворилося на публічне цькування. Деякі дописи шокують дорослих: «плюньте на неї/нього», «обходьте десятою дорогою», «посилайте на…», «бийте ногами», — це лише деякі з закликів, які можна побачити в цих телеграм-каналах.

Більшість публікацій там нагадують помсту друзям чи знайомим або колективне цькування однокласника чи однокласниці. Для того, щоб образити або підставити когось, достатньо відправити через спеціального бота фото того, хто викликає неприязнь, та розповісти гидоту про нього. Фотографії вибираються найневдаліші, щоб підкреслити «ненормальність» жертви ще більше. Інформація береться з відкритих джерел, адже підлітки часто самі публікують у соціальних мережах свої фотографії, де вони можуть виглядати дивно — це свого роду підлітковий тренд. Або замовники можуть чекати на свою жертву та сфотографувати її — як папараці.

Адміністратори таких каналів не несуть відповідальності, оскільки всі дописи анонімні. І навіть не було випадків покарання за це. Деякі канали пропонують жертвам дізнатися, хто їх замовив, та/або видалити допис, але це коштує 200-400 гривень. Не так багато, але для дитини це може бути відчутно.

За словами фахівців проєкту, ще не всі забули заклики до дитячих суїцидів через «гру» «Синій кит» і масові бійки підлітків-учасників «ЧВК Редан» в українських містах. Діти спочатку розглядали їх як звичайні спільноти або субкультури, частиною яких вони хотіли бути. В обох випадках це сталося спочатку в російських містах, а потім поширилося і на українські.

Національна поліція тоді зупинила дії підлітків, заблокувала 30 каналів і груп «ЧВК "Редан» в Україні. За офіційними даними правоохоронців, «штучне поширення такої субкультури — це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та залучити підлітків до протиправної діяльності».

Фахівці з «По той бік новин» проаналізували десятки телеграм-каналів під брендом «Сущность». Багато з них становлять одну мережу й адмініструються одними й тими ж людьми, але є й автономні. Їм не вдалося знайти беззаперечних доказів, що це частина російської інтернет-пропаганди. Більшість підписників — українські підлітки, адміністратори каналів для зв'язку вказують номери українських мобільних операторів. Немає жодних підозрілих зв'язків з російськими кураторами. Якщо більшість каналів «ЧВК Редан» діяли в Росії, то «Сущності» — переважно саме в Україні. Хоча розслідувачі виявили «Сущности» зі згадкою Москви та Петербурга в назві, кількість їхніх підписників дуже невелика.

Проте це не означає, що Росія не може використати їх з поганими намірами. Навіть якщо ці канали створені та керуються українцями, ніщо не заважає викупити їх російським пропагандистам та ФСБшникам. Підписники таких ресурсів — вдала аудиторія для впровадження потрібних ворожих наративів. Підлітки в них глибоко втягнені в російський культурний, соціальний та інформаційний простір. Вони добре ознайомлені з російськими трендами, музикою, останніми чутками, цитатами російських реперів, обміном стикерпаків із їхніми зображеннями та російськими «голосовими мемами». Спілкування відбувається переважно російською мовою, навіть у «Сущності Львова».

Важко не помітити певну циклічність: у 2022 році «Синій кит» повернувся до України (перші згадки датуються 2017 роком), у лютому 2023 року — «ЧВК Редан», у лютому 2024 року — «Сущность» (насправді ще влітку минулого року, проте популярності набули лише зараз). Це може свідчити як про природні зміни трендів і субкультур серед підлітків, так і про штучне підігрівання уваги до цього явища. «Детектор медіа» публікував детальний розбір того, як насправді Росія вигадала субкультуру «ЧВК Редан» на основі культурного феномену «рьодан».

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись