У мережі поширюють фейкове зображення нібито з українського підручника з вигаданими правителями України
У соцмережах знову поширюють зображення, яке нібито є сторінкою з сучасного українського підручника з історії. На картинці зображено «правителів України» в період з 560 по 882 рік. Насправді жоден офіційний підручник такої ілюстрації не містить — це чергова вигадка, яка циркулює в мережі вже не перший рік. Про це повідомили фактчекери з проєкту VoxCheck.
Згідно з даними, зображення не міститься в жодному підручнику з історії України, що входить до чинної шкільної програми. «Ми переглянули книги для 7 класу, в яких вивчається відповідний період — там немає жодної згадки чи ілюстрації, подібної до тієї, що розповсюджується у соцмережах», — зазначають фактчекери.

На самій картинці представлено низку історичних постатей, які, за задумом авторів фейку, мали бути «правителями України» задовго до утворення державності на наших землях. У коментарі до цього випадку археолог та кандидат історичних наук Євген Синиця пояснив: «Більшість осіб на зображенні — справді історичні фігури, проте майже жодна з них не має прямого стосунку до української історії. Це переважно очільники Подунайських слов’янських племен».
VoxCheck також провели зворотний пошук зображення і встановили, що воно циркулює в інтернеті щонайменше з 2020 року. Іноді його публікували в гумористичному контексті в україномовному сегменті соцмереж. Хто є першим джерелом цього зображення — наразі невідомо.
Таким чином, жодних доказів на користь того, що це зображення було розміщене у шкільному підручнику, не існує. Подібні фейки часто використовуються з метою дискредитації української освіти або для маніпуляцій на історичну тематику.
Дізнатися більше про маніпуляції історією від російських пропагандистів можете за посиланням.