Фейк Неправда, що словаки масово псують автомобільні номери українським біженцям, аби вигнати їх з країни
Проросійські джерела розповсюджують інформацію про те, що в Словаччині місцеві жителі нібито масово пошкоджують або зривають номерні знаки з автомобілів українських біженців. Це, за їхніми словами, змушує українців повертатися додому для відновлення номерів, а на кордоні чоловіків начебто одразу затримують представники ТЦК для мобілізації. Причиною ж нібито є те, що словаки «втомилися» від українців.
Однак фактчекери ресурсу StopFake спростували цю інформацію. Уперше такі повідомлення з’явилися словацькою мовою на Facebook-сторінці, що має назву «Klub Priateľov Štefana Harabina — Dôstojnosť pre Slovensko» («Клуб друзів Штефана Гарабіна ― Гідність для Словаччини»).
Штефан Гарабін ― колишній міністр юстиції та ексголова Верховного суду Словаччини, який під час передвиборчої кампанії відкрито пропагував проросійські та антиукраїнські погляди. Він заперечував факт російської агресії проти України та закликав до повного припинення будь-якої підтримки Києва, зокрема фінансової та гуманітарної.
Ба більше, ще на початку повномасштабного вторгнення Гарабін заявив, що «на місці Путіна вчинив би так само». Враховуючи це, очевидно, що сторінка, названа на його честь, систематично поширює проросійські наративи, радіє ударам Росії по українській інфраструктурі та вихваляє політику Кремля. Пост про нібито масове пошкодження українських номерних знаків у Словаччині не містить жодних доказів чи джерел. Показово, що жодне авторитетне словацьке видання не повідомляло про подібні випадки, що ще раз доводить вигаданий характер цієї «новини».
Агітпроп поширює такі фейки, щоб залякати українських біженців і створити відчуття небезпеки за кордоном. Водночас пропагандисти намагаються дискредитувати країни, що підтримують Україну, нав’язуючи наративи про нібито ворожість місцевих жителів. Це відповідає загальній стратегії Кремля ― дестабілізувати європейське суспільство та підірвати міжнародну підтримку України.
Раніше ми аналізували інформацію, що українська школярка в Нью-Йорку нібито скаржиться на темношкірих однокласників і вважає, що її навчання мають оплачувати американські платники податків.