Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк На Європу насувається «радіоактивна хмара», яка виникла внаслідок знищення боєприпасів в Україні

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в напрямку Західної Європи прямує «радіоактивна хмара», яка виникла внаслідок знищення боєприпасів зі збідненим ураном. Мовляв, ці небезпечні боєприпаси Україні передав Захід. Автори посилаються на заяву секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева, який додав, що у Польщі вже «зафіксовано зростання радіації». Це — неправда.

Фактчекери проєкту The Insider дослідили цей кейс і встановили, що насправді в Україні рівень радіації не перевищує норми. Про це свідчать і дані карти українського чатбота SaveEcoBot, який відстежує інформацію про забруднення в режимі реального часу. Тобто жодної «радіоактивної хмари» нема. Також Державне атомне агентство Польщі 17 травня спростувало повідомлення про підвищення рівня радіації на території Польщі, зокрема в Люблінському воєводстві.

Уран у чистому вигляді — радіоактивний елемент, проте не збіднений. Простіше кажучи, снаряд «не фонить». Тобто вплив радіоактивного випромінювання збідненого урану несуттєвий. 

Поширюючи це повідомлення, пропагандисти вкотре намагаються просувати меседж про те, що західна зброя, яку передають Україні, лише загострює ситуацію, а Україна — лише полігон для її випробування.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись