Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Листопада станом на 997 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2533
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Відеофейк про так зване «кладовище українських танків» у Курській області

У соцмережах російського сегменту поширюють відео, де демонструють військову техніку, яка розташована вздовж дороги. У публікації вказують, що вона начебто належить Україні, її уразили в Курській області, де вона й залишилась.   

Але насправді на відео російська техніка, яку українські війська захопили у 2022 році. OSINT-аналітики геолокували місце запису відео — це село Мирне Донецької області.   

А на самому відео є водяний знак одного з російських пропагандистських телеграм-каналів. У публікації ролика на каналі його підписали просто як «кладовище знищеної у зоні сво української бронетехніки» та не згадують про Курщину.

І, власне, OSINT-аналітик «EjShahid» встановив, що відео зняли у селі Мирне Донецької області. Воно знаходиться на великій відстані від російсько-українського кордону. Аналітик підтверджує, що на відео — трофейні російські танки.

Українські війська прорвали російський кордон на Сумщині у вівторок 6 серпня. 12 серпня президент Зеленський уперше прямо написав, що Україна проводить операцію в Курській області Росії. 12 серпня Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що Україна контролює майже 1000 км² Курщини. Станом на 21 серпня під контролем України перебувають 93 населені пункти Росії. 

Читайте ще: США начебто причетні до операції в Курській області

Фейк Фотофейк про графіті з ізраїльським та українським пацюками, які «борються» за американський долар

У мережі поширюють фото графіті нібито у Вашингтоні, буцім зроблене для інформагенства Reuters. На ньому два пацюки з прапорами Ізраїлю та України «борються» за американський долар.

Але це — фотофейк. Світлину з графіті скомпілювали. Власне, перевірка світлини у спеціальному інструменті FotoForensics показала, що зображення, ймовірно, відредагували. При чому, у Reuters не публікували подібну світлину на своєму офіційному сайті, а також у Х, фейсбуці, інстаграмі чи ютубі.

Також на будівлі, що зображена у фейку, видно банер американської агенції з комерційної нерухомості у Лос-Анджелесі — illi Commercial Real Estate.

Наші колеги, фактчекери VoxCheck, перевірили фото усіх доступних для оренди і продажу об’єктів на офіційному сайті illi Commercial Real Estate та не виявили жодного приміщення, подібного до того, що у фейку. Крім того, фейкороби стверджують, що фото зробили у Вашингтоні. Однак на карті об’єктів немає доступних приміщень для купівлі/оренди у Вашингтоні. 

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок іноземних журналів / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися.

Наприклад, нещодавно ми повідомляли, що аноніми поширювали підробний сюжет нібито французького видання Le Figaro у якому йшлося про «українського біженця-вбивцю».

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фотофейк: у Києві розклеїли плакати «Прийде путін — наведе порядок»

Російські телеграм-канали поширюють фото та відео з різних місць у Києві, де нібито розклеїли плакати «Прийде путін — наведе порядок». Листівки буцімто розмістили до дня народження російського диктатора 7 жовтня 2024 року.

Але фейкороби взяли фото Києво-Печерської Лаври зі статті українського медіа та додали на нього плакати путіна у фоторедакторі. Інші світлини поширюють виключно російські канали.

Адже зворотний пошук у гуглі показав, що фото з прапором, на якому нібито наклеєний плакат із путіним, узяли зі матеріалу українського медіа Texty.org.ua за 2023 рік. Матеріал присвячений роботі заповідника «Києво-Печерська Лавра» в умовах війни.

Локації на інших фото росіян ідентифікувати неможливо. Немає жодного підтвердження, що такі листівки взагалі з’являлися у Києві та Україні загалом. Якби їх справді помітили в Києві, це спричинило б суспільний резонанс та з’явилися б публікації у телеграм-каналах або медіа. Тоді як «новину» поширюють виключно російські і проросійські джерела. У такий спосіб вони намагаються показати, що путіна в Україні «чекають» та не сприймають як агресора. 

Автор: Орест Сливенко,

Неправдива інформація, що вартість електроенергії для населення у 2025 році становитиме 6,5-7 грн кВт-год

У мережі поширюють нібито слова голови Союзу споживачів комунальних послуг Олега Попенка, буцім вартість електроенергії для населення у 2025 році становитиме 6,5-7 грн кВт-год. Він заявив, що ці цифри вже озвучували представники компанії-постачальники електроенергії YASNO, ДТЕК та депутат Сергій Нагорняк.  

Проте Кабмін, YASNO ДТЕК та Нагорняк не анонсували підвищення тарифу на електроенергію у 2025 році до 6,5-7 грн кВт-год. Чинний тариф 4,32 грн кВт-год діятиме до травня 2025 року. Нагадаємо, що, згідно з українським законодавством, тарифи на електроенергію встановлює Кабінет міністрів. .

На початку літа уряд підвищив тарифи на електроенергію для українців. Власне, підвищення відбулося 1 червня 2024 року із 2,64 грн до 4,32 грн за 1 кВт-год. Цей тариф буде чинним до 30 квітня 2025 року. На тлі цього у соціальних мережах поширюють тезу, що в Україні «нестерпно» живеться — адже ціни на комунальні послуги, зокрема на електроенергію, «захмарно великі» і навіть незрівнянні з єропейськими цінами. 

Хоча фахівці аналітичного центру Dixi Group проаналізували тезу й з’ясували, що автори таких дезінформаційних матеріалів беруть інформацію про ціни з різних джерел без розуміння наскільки порівнюваною є така інформація. Одне джерело може вказувати ціни з урахуванням податків, інше — без. Якесь джерело містить інформацію про оптові ціни на електроенергію (тобто без урахування тарифів на транспортування та податків), а інше — про роздрібні (де всі ці складники вже включені). 

Власне, в експлейнері розмежували всі показники, які супроводжуються під час того, як електроенергія «доходить» до будівель європейців — ціна на товар, тарифи на транспортування, націнка постачальника податки  — і вдалося вияснити, що Україна має найнижчу ціну на електроенергію серед розглянутих європейських країн. Це значною мірою обумовлено державним регулюванням. 

Інші країни — Італія, Велика Британія, Франція та Німеччина — мають вищі ціни, що частково обумовлено значними потребами в інвестиціях в екологічно чисту енергію та будівництво нових електромереж. 

Поширюючи таке повідомлення, пропагандисти хочуть підживити наратив, що Україна буцімто непридатна для життя через відсутність електроенергії або через високі ціни на комунальні послуги. У такий спосіб автори хочуть посіяти паніку серед українців, щоби дестабілізувати настрої й викликати відчуття, що «нічого не зміниться». Також називаючи так званий колапс помстою за Кримський міст, росіяни вкотре прагнуть перекласти відповідальність за те, що відбувається, на Україну. Мовляв, Росія руйнує інфраструктуру виключно через агресію України. Проте саме Росія є агресором, й саме ця країна розпочала війну. 

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.