Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Лютого станом на 1093 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2706
Фейк
810
Маніпуляція
769
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Дезінформація: Понад 20 тисяч українських військових пройшли реабілітацію в Європі за допомогою корупційної схеми

У російських пропагандистських телеграм-каналах поширюють відео від імені української фандрейзингової платформи United24. У відео йдеться про корупційну схему, завдяки якій начебто більш як 20 тисяч українських військових пройшли медичну реабілітацію в Європі.

Насправді ця інформація є вигаданою, пишуть у проєкті VoxCheck. Ні на офіційному сайті United24, ні в жодній із соцмереж платформи не публікували відповідного відео. Зрештою, United24 вже спростувала свою причетність до створення цього відео. 

Подібний контент не властивий платформі ― окрім фандрейзингу, United24 випускає репортажі про війну, проте на її сторінках у соцмережах немає жодного відео про корупцію. 

У сфабрикованому відео також ідеться, що Національне антикорупційне бюро України нібито має докази причетності Міноборони, зокрема міністра Рустема Умєрова, до цієї корупційної схеми. Проте на офіційному сайті НАБУ не повідомляли про цю справу. 

Раніше ми аналізували фейк, у якому від імені United24 пропагандисти поширювали інформацію, що в Україні затримали 40 лікарів, які «ламали кінцівки чоловікам», щоб ті «змогли ухилитися».

Фейк Обман про те, що українці продають на маркетплейсах отриману від Молдови гуманітарну допомогу

У проросійських телеграм-каналах поширюють інформацію, буцімто «українці просто беруть і продають на своїх сайтах гуманітарну допомогу молдован». «Доказом» цього нібито слугує скриншот оголошення про продаж бронежилету на маркетплейсі OLX. На скриншоті помітно, що виробником товару вказана Молдова.  

Проте це ― фейк, повідомляють у проєкті StopFake. Насамперед в оригінальному оголошенні, на яке посилаються пропагандисти, про продаж бронежилета на маркетплейсі OLX насправді його країною-виробником вказана Туреччина. Тобто пропагандисти відредагували скриншот за допомогою графічного редактора. Окрім цього, навіть якби виробником справді виявилася Молдова ― те, що товар військового призначення виготовили в певній країні, ніяк не доводить, що він потрапив до України в якості допомоги, а не був куплений українськими юридичними чи фізичними особами. 

Зрештою, пропагандисти пишуть, що українці розпродають саме молдовську «гуманітарку», хоча бронежилет підпадає під категорію військової допомоги, а не гуманітарної. Це додатково спростовує твердження агітпропу, адже Молдова не надсилала Україні військової допомоги за час повномасштабної війни. 

Раніше ми аналізували брехню про те, що українське керівництво нібито «спіймали» на перепродажі західної зброї італійським мафіозі. 

Фейк Брехня про те, що у Львові раптово помер чоловік внаслідок зустрічі з працівниками ТЦК

У мережі поширюють фото чоловіка, який лежить на тротуарі поблизу автомобіля швидкої допомоги. Це зображення підписують, мовляв, чоловік загинув після зустрічі з «ТЦКшниками».

Однак насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у проєкті StopFake. У новинних регіональних телеграм-каналах Львова повідомляли, що чоловік гуляв із собакою, йому різко стало погано, і він раптово помер. Жодної згадки про працівників ТЦК у відповідних публікаціях не було ― це вигадка пропагандистів. Про цю трагедію писали й деякі загальнонаціональні українські медіа.  

Російська пропаганда продовжує поширювати дезінформацію про представників ТЦК і дискредитувати їхню діяльність. Це має на меті зірвати мобілізаційний процес в Україні, посіяти розбрат у суспільстві та підірвати довіру до влади. Раніше ми спростовували інформацію, що в Україні нібито почали мобілізовувати підлітків із дитячих будинків. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.