Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Квітня станом на 1150 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: Трамп наклав тарифи на острови пінгвінів, бо там зареєстровані компанії українських олігархів

Проросійські пропагандистські телеграм-канали пояснили введення Трампом 10% тарифів для незаселених островів нібито реєстрацією там офшорних компаній українських олігархів. Поширення брехні з використанням фейкових обкладинок західних видань помітили фахівці проєкту VoxCheck. Ідеться про віддалені острови Герд і Макдональд поблизу Антарктиди, які відомі своїми популяціями пінгвінів і тюленів. 

Автори анонімного телеграм-каналу використали підробні обкладинки видань La Croix, Hull Daily Mail та USA Today, змінивши оригінальні новини на власну маніпуляцію. Пропагандисти переконують свою аудиторію в тому, що Трамп наклав 10% тарифи на незаселені острови, бо там зареєстровані «компанії семи українських мільярдерів, причетних до крадіжки €30 млрд американської військової допомоги Україні».

Скриншот пропагандистського телеграм-каналу, що поширив фотофейки

Насправді в день оголошення президентом США тарифів для низки держав світу, 3 квітня, жодне з перелічених видань не виходило з матеріалами, що стосувалися українських мільярдерів. 

Наприклад, французька La Croix в оригіналі написала про виставку в Інституті арабського світу в Парижі, а перша шпальта британського Hull Daily Mail була заповнена новинами кримінальної хроніки, про звинувачення чоловіка в 64 злочинах, зокрема перешкоджанні похованню.

Ліворуч - фотофейк, праворуч - справжня обкладинка La Croix від 3 квітня 
Ліворуч - фотофейк, праворуч - оригінальна обкладинка Hull Daily Mail 

Цей фотофейк показує, наскільки активно російська пропаганда використовує візуальні маніпуляції для посилення антиукраїнських меседжів у міжнародному інформаційному просторі, зокрема з метою дискредитації надання фінансової та військової допомоги Україні. 

Грузинські фактчекери помітили поширення фейку «Мій тато ухилянт»

Наприкінці березня фахівці проєкту Myth Detector зафіксували поширення на сторінках фейсбуку публікацій грузинською та російською мовами, нібито співробітники Миколаївської гімназії №6 роздавали дітям бейджі з написом «Мій тато ухилянт». Пости у фейсбуку супроводжувалися фотографіями та відео, на яких зображено такий бейдж.

Скриншот сторінки акаунту у фейсбуку грузинською, що поширював фейк

Утім — це фейк. Повідомлення про роздачу бейджів дітям публікувалися пропагандистськими акаунтами, наприклад, такими як фейсбук-акаунт «Dato Faika Nacvlishvili», який, за даними фактчекерів Myth Detector, неодноразово поширював дезінформацію. Миколаївська гімназія №6 також оприлюднила спростування, що ніколи не роздавала дітям таких бейджів, а логотип школи на зображеннях, які поширюються, є підробкою.

Слід зазначити що це так званий «циклічний» фейк. Подібні повідомлення про фейкові бейджі уже поширювалися в соцмережах, зокрема, схожий кейс аналізували фактчекери «По той бік новин» у лютому 2024 року.  

Такі фейки спрямовані як на створення враження про появу штучної сегрегації всередині українського суспільства, так і на дискредитацію українських освітніх закладів серед закордонної аудиторії соцмереж. 

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.