Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Квітня станом на 1147 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: українці в Херсоні нібито прибивали цвяхами до п'ят російські паспорти

Один із московських інформаційних центрів поширює фейк про те, що  українці в Херсоні нібито прибивали цвяхами до п'ят російські паспорти. На уточнення ведучого пропагандистського видання, чи гість ефіру виразився метафорично чи буквально, той відповів "Це не метафора". 

Відповідний фрагмент відео був поширений Центром протидії дезінформації при РНБО. 

За версією пропагандистів, подібні "звірства" було скоєно після деокупації Херсона у 2022 році. Втім, жодинх доказів чи аргументів щодо правдивості цього вкиду не було наведено. До того ж, цих "свідчень" не було озвучено раніше. 

Перекручення подій та надання їм надмірно емоційно забарвленої інтерпретації сприяє розпалюванню негативних емоцій серед населення. Такі фейки створюють атмосферу страху, гніву та обурення, що може стати поштовхом для подальших агресивних дій чи політичних рішень.

Обертаючи фокус громадської уваги на викриті "звірства" з боку українців, російські пропагандисти намагаються відвернути увагу від власних агресивних дій та порушень міжнародного права, мінімізуючи власну відповідальність за наслідки війни.

Автор: Оксана Бойко,

Росфейк: Принц Гаррі зустрівся з "несправжнім" постраждалим від війни хлопчиком

У мережі поширюється фейкове відео, нібито створене британською телерадіокомпанією BBC. У ньому стверджується, що хлопчик, з яким зустрічався принц Гаррі 10 квітня 2025 року під час візиту до Львова, постраждав не від війни, а нібито від пожежі, спричиненої його нетверезою матір’ю. На цей вкид звернули увагу фактчекери із Центру протидії дезінформації при РНБО

Насправді такого відео не існує на жодному з офіційних ресурсів BBC. Під час візиту до України герцог Сассекський відвідав реабілітаційний центр Superhumans, який опікується виключно тими, хто зазнав травм унаслідок російської агресії.

Скриншот ЦПД

Хлопчик, згаданий у фейковому сюжеті, насправді став жертвою ракетного удару по Вінниці в липні 2022 року. Внаслідок атаки він отримав 45% опіків тіла.

Такі фейки створюють враження, що Україна маніпулює світовою спільнотою, інсценує трагедії заради політичної чи фінансової вигоди. Це б’є по довірі до українських державних та гуманітарних ініціатив, зокрема у сфері допомоги постраждалим.

Публікація фейкових відео начебто від BBC або інших відомих ЗМІ — це спроба посіяти сумніви в достовірності навіть перевірених медіа. Мета — зробити так, щоб аудиторія взагалі перестала розрізняти правду й брехню.

Автор: Оксана Бойко,

Роспропаганда поширює фейк про «ДНК-аналіз мощей» у Лаврі

Проросійські ресурси поширюють дезінформацію про нібито намір українського Міністерства культури провести ДНК-аналіз мощей святих у Києво-Печерській лаврі з метою встановлення їхньої національності. На це звернули увагу розвінчувачі фейків проєкту StopFake.

У програмі «Известия» на російському телебаченні цьому було присвячено окремий сюжет, де дії міністерства назвали «етнічною ревізією» і «святотатством», порівнявши їх із нацистською євгенікою. Ведучий навіть висловив припущення, що справжня мета — довести українське походження святих і продемонструвати «генетичну вищість українців».

Скриншот — ok.ru

Насправді ці твердження не мають жодного підґрунтя, запевнили фактчекери StopFake. Згідно з наказом, оприлюдненим на сайті Міністерства культури та та стратегічних комунікацій України, створено спеціальну комісію для оцінки історичної та наукової цінності реліквій, а також для виявлення предметів, що можуть мати культурну цінність відповідно до законодавства України. У межах цієї роботи експерти, за потреби, можуть використовувати ДНК-аналіз, проте наразі немає підтвердження, що це обов’язково буде зроблено — деталі роботи комісії мають обмежений доступ.

Релігієзнавиця Людмила Филипович пояснила, що інвентаризація стала необхідною на тлі чуток про можливе зникнення або вивезення цінностей, які зберігаються в Лаврі, зокрема в її печерах. Роботу комісія планує завершити до 30 травня.

Оскільки держава намагається поступово позбутись впливу Російської православної церкви через перевірки, інвентаризацію та передачу святинь ПЦУ, подібні вкиди працюють на підрив цих процесів, виставляючи їх як «полювання на відьом».Такі фейки транслюються і для внутрішнього російського споживача, аби підтвердити вже нав’язані образи України як «нехристиянської» держави.

Вкиди про «етнічну ревізію» або «генетичну вищість» намагаються зобразити Україну як державу, що вдається до радикалізму, фанатизму або неонацизму. Це підживлює російські наративи про «недемократичну» чи «злочинну» природу української держави, якими Москва виправдовує свою агресію.

Автор: Оксана Бойко,
Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.