Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Січня станом на 1065 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2653
Фейк
802
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Неправда, що українці у Європі «нелегально під’єднуються» до електромереж, аби «видобувати» криптовалюту

 У низці проросійських ресурсів з’явилася фейкова новина з посиланням на відеоролик Euronews, буцімто українці в Європі нелегально під’єднуються до електромереж для того, щоб майнити (видобувати, заробляти) криптовалюту. Таким чином українці буцімто хотіли підзаробити на зростанні біткоїна. Стверджується, що лише за минулий місяць за таке правопорушення було затримано понад 400 громадян України, а їхні дії навіть спричинили нестачу електроенергії на континенті.  

Однак ця новина — фейкова: ролик з таким змістом не публікували на офіційному сайті чи в соцмережах Euronews. До того ж несправжність цього сюжету видають багато деталей: зокрема, підозріло, що «видання» навіть не назвало країни, де буцімто діяли ці зловмисники, а використали абстрактне формулювання «Європа». Щобільше, пошук новин про подібні інциденти в мережі також не дав жодних результатів. 

Зрештою, так агітпроп лишень намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, щоб зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. Російська пропаганда від початку великої війни в Україні намагається дискредитувати біженців, які вимушено покинули Україну, щоби врятувати своє життя.

Пропагандисти регулярно поширюють фейки про них; називають біженців утриманцями; стверджують, що вони виїхали за кордон не задля безпеки, а заради наживи; вони розносять різні хвороби тощо. Це потрібно пропагандистам, щоб утвердити думку, що українці — поганці, які не цінують допомоги, яку надають їм мешканці інших країн; користуються добротою іноземців.

Наприклад, нещодавно ми повідомляли, що аноніми поширювали підробний сюжет нібито французького видання Le Figaro, у якому йшлося про «українського біженця-вбивцю».

Автор: Орест Сливенко,

Фейк, що в Україні затримали 40 лікарів, які «ламали кінцівки чоловікам» — аби ті «змогли ухилитися»

У мережі поширюють відео з логотипом українського медіа United24. У ньому розповідають, нібито в Україні затримали вже 40 лікарів, які ламали чоловікам кінцівки за гроші так, щоб реабілітаційний період затягувався на рік і більше, і чоловіки могли ухилитися від мобілізації. Тепер Верховна Рада нібито розглядає питання кримінальної відповідальності для таких лікарів і українців, які купують цю послугу.   

Але United24 Media не публікували такий сюжет. Пропагандисти видають, нібито сюжет вийшов на United24. Проте подібного відео немає ні на офіційному сайті United24 Media, ні на сторінках медіа в інстаграмі, фейсбуці, твіттері (X) та ютубі. У дописі вказують, що поліція затримала вже 40 лікарів, які ламали чоловікам кінцівки за гроші. Утім, Національна поліція не повідомляла про ці затримання, і в українських медіа немає про них жодної інформації. Вперше ця новина з’явилася в російському телеграм-каналі «Военный обозреватель». 

Та й у Верховній Раді не реєстрували законопроєкт про введення кримінальної відповідальності для лікарів, які нібито ламають чоловікам кінцівки за гроші, і самим клієнтам, які таким чином намагаються ухилитися від військового обов’язку.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Неправда, що в українських крамницях продають «крадені сухпайки ЗСУ»

Російські телеграм-канали поширюють відео, у якому чоловік говорить, мовляв, в українських магазинах продають сухпайки ЗСУ. У кадрі він показує суп, запакований в вакуумний пакет кольору хакі.

Однак етикетка супу, який показали у відео, відрізняється від етикетки оригінальних сухпайків ЗСУ. Виробником супу є компанія «Верес», вона продає сухпайки законно, їх можуть придбати і цивільні, і військові в українських магазинах.

На упаковці видно, що виробником гречаного супу зі свининою є компанія «Верес». Цей суп та інші готові страви «Верес» пропонує, наприклад, придбати в «Епіцентрі», але ці продукти є і в інших українських мережах магазинів. При цьому ніде не вказано, що товар призначений виключно для військових.

До сухпайків ЗСУ входять рідкі страви, але упаковка супу «Верес» відрізняється від звичайного пакування сухпайків ЗСУ. Пакети зі стравами для українських військових зазвичай мають мінімалістичний дизайн, етикетки на стравах білі з чорним шрифтом. Тож колір вакуумного пакування супу із відео — це єдина схожість із пайками ЗСУ.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Брехня, що журнал Time опублікував обкладинку, передрікаючи «Першу ядерну війну»

У мережі поширюють нібито грудневу обкладинку журналу TIME, на якій зображений ядерний гриб із заголовком «Third world war First nuclear war» (з англ. — «Третя світова війна Перша ядерна війна»). Автор допису також стверджує, що, на відміну від TIME, інші видання навмисно залякують заголовками на кшталт того, що росія застосує ядерну зброю, НАТО відкриє другий фронт, а Третя світова війна неминуча.

Але журнал TIME не публікував випуск із такою обкладинкою. Адже на офіційному сайті журналу TIME немає подібної обкладинки. На момент публікації цього матеріалу журнал анонсував вихід лише одного випуску за грудень 2024 року. На його обкладинці — фото Ілона Маска та перелік його досягнень та можливих майбутніх планів.

Також зворотний пошук фото у гуглі показав, що обкладинку з ядерним грибом поширюють переважно у проросійських телеграм-каналах. В одному з таких дописів є посилання на телеграм-канал «TIME | Финансы». Це закритий анонімний канал, що мімікрує під візуальний стиль (назва, логотип) оригінального журналу TIME. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк, що Офіс Президента проводить анкетування для «підготовки» до виборів

Російські пропагандистські ресурси поширюють інформацію, нібито в Офісі Президента готуються до виборів. Для цього у держустанови в Харківській області розіслали анкети, у яких зокрема містились питання, пов’язані з підтримкою і схваленням президента Зеленського.

Проте в Офісі Президента немає конкретного відділу, який проводить соцопитування. Тобто якби потенційно урядові структури організовували соціальні опитування, то, найбільш імовірно, вони залучали спеціальні компанії, які можуть навадти послуги проведення соцопитувань. А неточності у питаннях також вказують, що бланки таки підробили.

От, до прикладу,  за інформацією від «Української правди», ОП регулярно замовляє закриті опитування у соціологічних служб. Водночас на бланку не вказана ні адреса, ні назва організації, яка проводила опитування. Натомість внизу аркуша вказана адреса ОП — вул. Банкова, 11, що може вказувати на підробку.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.