Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Липня станом на 1230 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: росіяни стверджують, що знищили підрозділ операторок БпЛА бригади «Магура»

Кремлівські медіа та телеграм-канали поширюють неправдиву інформацію про те, що російська армія начебто знищила на Сумщині жіночий підрозділ операторок БпЛА 47-ї окремої механізованої бригади «Магура» разом із командиркою роти із позивним «Валькірія».

Проте це дезінформація. Перевіркою фейку зайнялася команда VoxCheck. У відповідь на їх запит у 47-й бригаді заперечили ці твердження й наголосили, що в їхньому складі не існує жіночого підрозділу операторок безпілотників.

Скриншот пропагандистського телеграм-каналу, що поширював фейк

Наразі відсутні будь-які достовірні докази того, що російська армія знищила підрозділ операторок БпЛА 47-ї окремої механізованої бригади. Жодної згадки про це немає ані на офіційному сайті, ані в соціальних мережах бригади. 

У відкритому доступі можна знайти інформацію про двох жінок-військових із позивним «Валькірія», яких могли мати на увазі пропагандисти. Одна з них — Валентина Нагорна, бойова медикиня 3-ї окремої штурмової бригади, яка загинула в листопаді 2024 року. Інша — Юлія Толопа, яка служила в батальйоні «Айдар» під час АТО. Наразі невідомо, чи продовжує вона військову службу.

Ймовірно, цей фейк був створений на тлі новин про формування в ЗСУ першого жіночого підрозділу безпілотних систем «Гарпії», очолюваного військовослужбовицею з позивним «ДШК». Підрозділ з’явився у квітні цього року в складі Сил безпілотних систем і продовжує успішно виконувати поставлені завдання.

Дана дезінформація є спробою Росії підірвати бойовий дух українців та поширити ілюзію власної непереможності.

Матеріал підготувала Анастасія Сизоненко

Фейк: Україна хоче замінувати західний кордон

Проросійські джерела поширюють відеосюжет із логотипом Fox News. У матеріалі стверджується, що після виходу з Оттавської конвенції Україна нібито планує замінувати не лише східний, а й західний кордон з метою запобігти втечі чоловіків призовного віку. 

Скриншот телеграм-каналу, що поширював фейк. Джерело: StopFake

Утім, і саме відео, і викладена в ньому інформація є вигадкою. Команда розвінчувачів фейків StopFake повідомляє: сюжет не знайдено ні на офіційному сайті, ні в соціальних мережах Fox News. Його поширення обмежується виключно російськими пропагандистськими ресурсами. Крім того, жодне авторитетне українське чи західне медіа не повідомляло про існування подібних планів з боку української влади.

Поштовхом до поширення цієї дезінформації стало рішення України вийти з Оттавської конвенції — міжнародної угоди, яка забороняє використання, зберігання, виробництво та передачу протипіхотних мін, а також передбачає їхнє знищення. 

Варто зазначити, що Росія не ратифікувала Оттавську конвенцію і від початку повномасштабної війни активно використовує протипіхотні міни. Рішення вийти з Конвенції стало відповіддю України на збройну агресію з боку Росії. На подібний крок наважилися також низка європейських країн, зокрема Латвія, Литва, Польща, Фінляндія та Естонія. Усі вони пояснюють свій вихід із Конвенції необхідністю подбати про свій захист, зважаючи на небезпеку, яка йде з боку Росії.

Поширення дезінформації подібного характеру — спроба посіяти ворожнечу між Україною та її західними сусідами.

Матеріал підготувала Анастасія Сизоненко 

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.