Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Січня станом на 1060 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2642
Фейк
793
Маніпуляція
757
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Відеофейк про те, що у Києві жінки протестують проти пріоритетних списків обміну військовополоненими

Російські пропагандистські джерела поширюють фейкове відео нібито від United 24 про те, що в Києві жінки вийшли на акцію протесту з вимогою скасувати пріоритетні списки обміну для бійців «націоналістичних батальйонів», через які інші військові довше перебувають у полоні. У відео додали кадри з депутатом Олександром Куницьким, який буцімто порадив жінкам «повернутися до своїх жіночих справ» та виховувати дітей, а рішення щодо обміну «залишити керівництву Збройних сил України».

Однак платформа United 24 не публікувала такого відео, а Олександр Куницький не робив подібних заяв. Пропагандисти вкотре створили відеофейк задля поширення російських наративів шляхом використання авторитетних джерел. 

Агітпроп систематично використовує дезінформацію, спрямовану на маніпуляцію суспільною думкою та звинувачення України, наприклад, у зриві або затягуванні переговорів щодо обміну військовополоненими. До того ж дискредитує представників української влади, щоб підірвати довіру до політичної верхівки серед українців та сформувати нестабільні суспільно-політичні настрої.

Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція Маніпуляція про те, що українських біженців у Німеччині примусово повертатимуть в Україну

Російські пропагандистські джерела поширюють маніпулятивну інформацію про буцімто примусове повернення українських біженців у Німеччині в Україну для залучення в оборонну сферу. Про це нібито заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль німецькому виданню Welt. Радник президента зі стратегічних питань Олександр Камишін наголосив, що Німеччина та Україна вже уклали такі домовленості.

Утім інформацією зманіпулювали, і про це повідомляють у VoxCheck. Welt дійсно опублікувало новину із заголовком «Прем’єр-міністр хоче повернути українських біженців». У ній процитували Дениса Шмигаля, який сказав, що обговорював технічні деталі повернення українців з канцлером ФРН Олафом Шольцем під час візиту до Берліна. «Ми домовилися з німецькою стороною та нашим новим міністром національної єдності працювати разом і знаходити рішення, як ми можемо повернути всіх українців якомога швидше», — розповів прем’єр. Однак про примусове повернення українських біженців не йшлося. 

Поширення фейків про депортацію українців із країн ЄС є частиною дезінформаційної кампанії російської пропаганди. Євросоюз консолідований у своїй позиції, що вони не депортують нікого проти його волі. Згідно із законодавством ЄС, усі українці, які прибули до регіону після початку повномасштабного вторгнення, потрапляють під дію Директиви про тимчасовий захист.

Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція Маніпуляція про те, що «польські трансплантологи б’ють рекорди» з початку повномасштабного вторгнення

Російські пропагандистські джерела поширюють маніпулятивну інформацію про те, що з початком повномасштабного вторгнення «польські трансплантологи б’ють рекорди» нібито внаслідок використання органів вбитих українських військових. 

«2024 рік став рекордним для польської трансплантології. Було пересаджено 2197 органів, що є історичним результатом національного масштабу», — пишуть пропагандисти.

Однак інформацією зманіпулювали, і про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації. Пропагандисти навмисно пов’язують статистичні дані зростання кількості пересадок органів у Польщі з початком повномасштабного вторгнення. Так, підтверджують теорію «чорної трансплантології», буцімто тіла загиблих українських військових із лінії фронту відправляють на територію Польщі для «продажу органів». 

«Чорна трансплантологія» в Україні ― це конспірологічна теорія, яку росіяни розвивають уже десятиліття. Постійне повернення до теми свідчить про її важливість для Росії. Ці повідомлення просувають як на внутрішню, так і на міжнародну авдиторію. Проте їх спростування в іноземних та українських медіа заважає кампанії мати бажаний для пропагандистів вплив. Серед цілей, які переслідує російська пропаганда в рамках цієї теми, є дискредитація військово-політичного керівництва України та зменшення довіри до нього, створення негативного іміджу держави в очах міжнародної спільноти, виправдання повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк про те, що мобілізаційний вік буде знижено до 18 років

Російські пропагандистські джерела поширюють інформацію про те, що законопроєкт №10449 про мобілізаційні заходи та військову підготовку нібито допускає можливість зниження мобілізаційного віку до 18 років.

«18-річні українці, які пройшли базову військову підготовку або військову службу, автоматично стануть військовозобов’язаними та їх зможуть відправити на фронт», — пишуть пропагандисти.

Утім, це — фейк. У квітні 2024 року Верховна Рада України ухвалила зміни до законопроєкту №10449 про мобілізаційні заходи та військову підготовку. Це передбачає, що з 2025 року у вишах України запровадять обов’язкову базову військову підготовку для чоловіків віком від 18 до 25 років. Однак про зниження мобілізаційного віку не йдеться. 

Раніше агітпроп поширював меседжі щодо «соціально-несправедливої мобілізації»; намірів української влади воювати до «останнього українця» та «відсутності» майбутнього в країні. Для українців тема залучення осіб, які не підлягають обов’язковій мобілізації, є дискусійною, лише одна згадка про зниження мобілізаційного віку провокує значний соціальний дискурс. Але пропагандисти не втрачають можливості розпалювати ворожнечу всередині країни та сіяти ненависть до української законодавчої влади, зокрема, створюючи подібні інфоприводи.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк про те, що українські солдати «націоналістичних батальйонів» пріоритетно отримують медичну допомогу на фронті

Російські пропагандистські джерела поширюють фейкове відео американського онлайн-видання Wall Street Journal про те, що першочергово медичну допомогу на фронті отримують українські військові з «націоналістичних батальйонів». Про це нібито повідомив журналіст WSJ Бен Соломон. 

«Сотні звичайних солдатів ЗСУ гинуть на полі бою через це негласне правило», — пишуть у відео. 

Однак ця інформація не є правдивою, і про це повідомляють у VoxCheck. Wall Street Journal не публікувало таке відео, а Бен Соломон не робив подібних заяв. Тобто російські пропагандисти створили черговий відеофейк з посиланням на відоме надійне медіа задля просування наративів, спрямованих на дискредитацію української армії.

Так, агітпроп спекулює на темі непрофесійності ЗСУ та зневажливого ставлення українського командування до солдатів, аби підірвати довіру українців до армії. До того ж пропагандисти демонізують термін «націоналізм» у контексті вибору свідомого шляху українського суспільства. Перш за все, щоб розколоти населення України на табори «своїх» та «чужих.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк про те, що у Росії проживає стільки ж українців, як і в Україні

Російські джерела поширюють заяву Путіна про те, що на тимчасово окупованих територіях та в Росії проживає стільки ж українців, як і в Україні. 

«У Росії вже проживає стільки ж українців, скільки й в Україні, а можливо, і більше. Ми їм раді, це люди нашої культури, частина нашого народу», — заявив він. 

Утім, це — фейк, і про це повідомляють у VoxCheck. Серед усіх даних з російських джерел, найбільшою загальною кількістю українців у Росії та на тимчасово окупованих територіях є 12 млн осіб. Проте ця статистика є сумнівною, а представники неурядової організації РФ «Гражданское содействие» вказували, що це число може бути завищеним. Згідно з українськими даними, на підконтрольних Україні територіях проживає близько 30 млн українців. Водночас в умовах війни підрахувати точні дані неможливо. Порівняння наявних, хоча й неточних, даних доводить, що загальна кількість українців у Росії значно менша ніж в Україні. 

Поширеною тезою російської пропаганди є те, що біженцям з України найкраще в Росії. Так, агітпроп просуває меседж, наприклад, про експлуатацію українців як дешевої робочої сили у Європі. Ця тактика є вигідною пропагандистам, оскільки спрямована на виправдовування злочинних дій Росії. Однак вони не зазначають, що українські біженці опиняються на території Росії не з власної волі, а через збройну агресію самої ж Росії проти України. 

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.