Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Січня станом на 1057 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2637
Фейк
790
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Одна з цілей Росії у війні – нібито відстоювання памʼяті людей, що загинули в Одесі 2 травня 2014 року

Прокремлівські ресурси поширюють інформацію, що людей, які загинули під час трагедії в одеському Будинку профспілок 2 травня 2014 року не повернути, однак можна «відстояти памʼять про них, повернути їм честь і славу». І це — одна з цілей так званої «СВО». Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на відповідну заяву віцеспікера Ради федерації Росії Косачева.

Насправді такі заяви слугують винятково виправданням російської агресії. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Російська дезінформаційна операція щодо «спалення російськомовних в Одесі» стала успішним механізмом розпалювання війни. Сама ж трагедія в Одесі була черговим епізодом гібридної агресії Росії проти України. 

Тобто, Москва й досі використовує наратив про «Одеську хатинь» у своїй пропаганді. Однак цинізм Росії полягає в тому, що це відбувається в той час, коли вона терористично обстрілює цивільні об’єкти в Одесі, вбиваючи її мешканців.

• Читайте також: Одеса — «русский город»? Як Росія захоплює символічний простір українських міст - MediaSapiens.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Працівники ТЦК оголосили евакуацію з Краматорська та Слов’янська, а потім роздали повістки

Кремлівські медіа дописують, нібито територіальні центри комплектування (ТЦК) оголосили безплатну евакуацію з Краматорська та Слов’янська, а потім працівники роздали повістки чоловікам на виїзді з цих міст. У дописі автори прикріплюють скриншот із евакуаційними машинами та номером телефону — 050 444 1005.

Фахівці VoxCheck проаналізували кейс і дійшли до висновку, що на скриншоті номер належить благодійній організації «Добра справа». Організація займається безплатною евакуацією людей із прифронтових територій (Харківської, Донецької, Запорізької, Херсонської областей тощо) до міста Дніпра. На світлині видно машини із назвою організації. Машини з цими ж наліпками з’являлись у відео, опублікованих на сторінках у соцмережах «Доброї справи».

Тобто саме благодійна організація організовує процес евакуації й про жодні «видачі» повісток не йдеться, це вигадка пропагандистів. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Білоруські добровольці у складі ЗСУ начебто «переховуються» у київських лікарнях

У соцмережах дописують, начебто білоруські добровольці, які воюють у складі Збройних сил України, переховуються «за спинами у дітей» у київських лікарнях на вулиці Богатирській 30 і 32. Про це заявив голова КДБ Білорусі й додав, що на «терористів» чекає «заслужена кара за законами воєнного часу».

Аналітики VoxCheck пишуть , що за адресою вулиця Богатирська, 30 дійсно розташована Київська міська дитяча клінічна лікарня №1, а на вулиці Богатирська, 32 — Київська міська клінічна шкірно-венерологічна лікарня. Однак немає ознак, що в одному з цих медзакладів перебували військові ЗСУ.

Більш того, директорка Київської міської дитячої клінічної лікарні №1 Євгенія Григор’єва заявила, що у лікарні не було українських військовослужбовців, а заява голови КДБ Білорусі — це просто брехня. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк В Україні представникам ЛГБТ-спільноти нібито заборонили «здавати кров»

У соціальних мережах дописують ніби представникам ЛГБТ-спільноти заборонили здавати донорську кров. Як «доказ» користувачі наводять дані з сайту Тернопільського обласного центру служби крові щодо протипоказань до донорства. Гомосексуальні стосунки ввели до так званої форми «ризикованої поведінки» й унаслідок чого «заборонили» таким особам буцім здавати кров. 

Аналітики VoxCheck дослідили, що на офіційному сайті Тернопільського обласного центру служби крові справді опублікована інформація про перелік захворювань, протипоказання до донорства та форми ризикованої поведінки. Серед протипоказань відсутня категорія представників ЛГБТ-спільноти. Хоча у вебархіві збереглася попередня версія сторінки (за 2023 рік), де справді зазначали про заборону донорства через гомосексуальні стосунки.

Стати донором крові представник ЛГБТ-спільноти міг не завжди. Лише у 2021 році цю категорію прибрали з критеріїв протипоказання до донорства. Натомість гомосексуальні стосунки віднесли до форми ризикованої сексуальної поведінки, яка насправді може бути притаманна будь-яким людям.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.