Disclosure Як російський агітпроп створює та використовує «інформаційні алібі»
Метод «інформаційного алібі» полягає у превентивному звинуваченні іншої сторони у діях, які фактично буде вчинено самими обвинувачувачами. Цей метод використовують для приховування або виправдання своїх злочинних дій, створюючи випереджувальний меседж, щоб заплутати аудиторію та зняти з себе відповідальність. Детальніше про його використання розповів Центр протидії дезінформації при РНБО.
Його фахівці показали на реальних прикладах як це працює. Російські війська у квітні 2022 року завдали ракетного удару по залізничній станції у Краматорську, внаслідок чого загинули цивільні. Напередодні цієї атаки російські телеграм-канали поширювали попередження про небезпеку евакуації залізницею, звинувачуючи ЗСУ у скупченні бойовиків на вокзалі. Це створило передумови для звинувачення України в організації нападу. За кілька тижнів до того, як Росія підірвала колонію № 120 в Оленівці, де утримували українських полонених, у телеграмі поширювали інформацію про те, що Україна нібито готується обтріл колонії. Коли Росія готувала та вчиняла масові вбивства цивільних у Ізюмі та Умані, пропаганда наперед поширювала інформацію про «провокації» України в цих містах. Росіяни також досі поширюють «інформаційні алібі», формування яких ще не завершено, наприклад, щодо інсценізації масової загибелі місцевих у Херсоні.
Випереджаючи можливі звинувачення, Росія намагається заплутати міжнародну спільноту і відвернути увагу від своїх дій. Звинувачуючи Україну в майбутніх або вже скоєних злочинах, агітпроп також намагається підірвати довіру до української влади і Збройних сил України як всередині країни, так і за кордоном. Створення альтернативних версій подій допомагає Росії поширювати сумніви серед міжнародної аудиторії, що ускладнює однозначне засудження її дій і подальші санкції. Російська пропаганда цілеспрямовано робить складнішим встановлення істини, що вигідно агресору для продовження своїх злочинних дій без належної відповідальності.