Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Newspeak Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «укробєшенка»

Терміном «укробєшенка» російські пропагандисти називають українських мігранток, які, на їхню думку, «неадекватно» поводяться за кордоном і, як наслідок, нібито створюють одні проблеми. Вдаючись до цього поняття, агітпроп прагне дискредитувати образ української жінки за кордоном, а також безпосередньо завдати болю членам цієї соціальної категорії. Тобто ідеться про слюр — образливе слово, яке ховає за собою дискримінацію групи людей за расою, сексуальною орієнтацією, статтю, хворобою тощо та вживається, зокрема, задля демонстрації відсутності поваги.

Національний демократичний інститут (NDI) зазначає, що не всі випадки ворожих висловлювань, погроз або гендернозумовлених нападів на жінок є випадками гендерної дезінформації, але всі вони підпадають під визначення онлайн-насильства проти жінок.

Так, проросійські ресурси поширювали відео конфлікту, що стався в Німеччині між українською мігранткою та росіянином, який запевняв її, що сам є «німцем», оскільки вже нібито 25 років живе в цій країні. Однак сама сутичка між ними виникла на ґрунті того, що син українки вигукнув «Слава Україні!», коли грався з іншими дітьми, і це не сподобалося росіянину. У мережі пропагандисти почали поширювати це відео із таким підписом: «Укробєшенка в Гєрманії істєрічєскі защіщаєт нацистский лозунг ”слава Українє”». Водночас саме чоловік почав агресивно висловлювати свої претензії до мами хлопчика, мовляв, «какая “Слава Українє?”» і «ви фашисти ілі чьо?». Також він намагався образити українку, стверджуючи: «Какая ти женщіна? Ти укроп!». Під час конфлікту жінка стримано реагувала на закиди росіянина, а також запевнила його, що фашистами є саме росіяни, оскільки ті напали на Україну. 

Зрештою, із початком повномасштабного вторгнення становище українських жінок змінилося: в рази більше стало внутрішньо переміщених осіб і біженок, одиноких матерів, удів, родичок ветеранів і жінок-військових. Жінки, які раніше боролися за свої права, зараз борються за фізичне виживання — своє та своїх дітей. І російська пропаганда продовжує регулярно інформаційно атакувати українських жінок, зокрема біженок, з метою повпливати на їхній моральний стан. 

Команда «Детектора медіа» робила окреме масштабне дослідження того, як агітпроп намагається дискредитувати українських жінок. Його ви можете почитати за посиланням.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join