Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Грудня станом на 1035 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Маніпуляція, що український журналіст Юрій Бутусов виступив на мітингу за «відставку» Зеленського

Російські ресурси поширюють відео, на якому журналіст Юрій Бутусов на мітингу сказав, що збирається виграти судову справу проти Володимира Зеленського. Інший учасник протесту, лідер партії «Демократична сокира» Юрій Гудименко, зачитав вимоги протестувальників, серед яких — відставка Зеленського. 

Але це — маніпуляція. Відео поширювали без уточнення, що акція відбулась у грудні 2021 року. Відтак могло скластись враження, ніби відео зняли у 2024 році. Оскільки це була акція «Захисти Україну — зупини переворот» від 1 грудня 2021 року. Однаковий ракурс зйомки, ідентичний одяг Бутусова, логотип «5 каналу» вгорі праворуч — все це збігається в оригінальному відео та уривку, який вирвали зі загального контексту. 

Бутусов також заявив у відео, що збирається подати позов проти президента України «щодо спростування тих слів, які містять у собі фактичну неправду». Ішлось про інцидент, коли 26 жовтня 2021 року ЗСУ дроном знищили російську гаубицю Д-30 на непідконтрольній частині Донбасу.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк, що переговори про вступ України до НАТО «ведуть» блогери

У соцмережах поширюють інформацію, нібито делегація України на переговорах щодо членства в НАТО складається з блогерів. Як доказ до дописів додають світлини генерального секретаря НАТО Марка Рютте, який спілкується з українськими інфлюенсерами.

Але фото зробили під час одноразового візиту українських інфлюенсерів, присвяченому тисячі днів від початку повномасштабного вторгнення. Самі ж переговори з НАТО ведуть державні посадовці.

На офіційному сайті альянсу вказано, що гостей запросили, щоби підкреслити невпинну підтримку України з боку НАТО. Крім того, контентмейкери презентували цифрову картину, створену у співпраці з художником Андрієм Бабенком. Вона стала відображенням важливості партнерства між Україною і НАТО, а також хоробрості та рішучості українців. 

Власне ж, на постійній основі офіційні переговори України з НАТО ведуть державні посадовці, зокрема президент, представники Міністерства оборони та МЗС тощо. У структурі МЗС існує постійно представництво України в організації — Місія України при НАТО

Крім цього, у 2023 році запровадили Раду Україна – НАТО (РУН) — орган, у рамках якого проводять засідання для просування політичного діалогу та набуття членства України в НАТО. У засіданнях беруть участь глави держав і урядів країн-членів альянсу та України. Також проводять засідання на рівні робочих комітетів: з питань інновацій та протидії гібридним загрозам, з питань стратегічних комунікацій, з політичних питань, з питань сектору безпеки та оборони, військовий комітет. Додатково цим комітетам підпорядкована низка робочих груп. Отже, співпраця України з НАТО відбувається постійно і вже є налагоджені механізмів, тобто блогерам нічого не делегують. 

Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція Маніпуляція про знесення пам’ятника Пушкіну в Одесі

У мережі поширюють інформацію, що Одеська міськрада одноголосно ухвалила рішення знести пам’ятник Пушкіну, який перебуває під охороною ЮНЕСКО. 135 років тому його нібито збудували на кошти, які пожертвували місцеві жителі. 

«Самі, звичайно ж, нічого не можуть збудувати, і пам’ятники немає кому ставити… але як треба щось зруйнувати і знести, то це за милу душу», — коментують російські пропагандисти. 

Та правила ЮНЕСКО не забороняють зносити пам’ятник Пушкіну, його встановлювали за кошти російської пропагандистської спілки за підтримки місцевого генерал-губернатора. І 4 грудня 2024 року Одеська міська рада справді підтримала рішення виділити кошти на демонтаж низки пам’ятників з імперською символікою, серед яких погруддя російського поета Олександра Пушкіна на Приморському бульварі та його скульптура на вулиці Італійській. 

Депутати діяли у відповідності до закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Цей закон забороняє вшановувати у пам’ятниках постатей, які підтримували, возвеличували або виправдовували російську імперську політику. Пушкін підпадає під закон, адже є частиною нав’язаної українцям колоніальної спадщини. У своїх творах він описував російську культуру та народ як вищі в порівнянні з іншими, схвалював загарбницьку політику російської імперії та виправдовував геноциди. 

Теза, нібито погруддя встановили за кошти одеситів, неправдива. Насправді збір на монумент організувало «славянское благотворительное общество», що займалося пропагандою російського імперіалізму та культури. Значну частину збору закрила сама спілка за підтримки місцевого генерал-губернатора. Пересічні одесити не виявляли ентузіазму щодо відкриття пам’ятника.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Відеофейк сюжету Euronews із глузливими світлинами Зеленського під час його зустрічі в Парижі

У мережі поширюють так званий уривок із сюжету Euronews про візит Володимира Зеленського до Парижа. У ньому буцімто транслювали глузливі світлини з українським президентом, опубліковані у твітері з гештегом #MerryChristmasEuronews2024.

Але це — відеофейк. Імовірно, фейкороби відредагували ролик, використавши офіційне відео Euronews. У твітері за гештегом #MerryChristmasEuronews2024 також немає жодної публікації. Справді, видання публікувало новину про візит Володимира Зеленського до Парижа і в публікації є відео, використане у фейку. Так, кадри та написи (крім стрічки з твітером) у справжньому ролику збігаються з тими, що у фейковому відео.


У прямих ефірах Euronews справді є стрічка з твітером. Проте канал не транслює дописів анонімних користувачів. Натомість там є дописи самого Euronews, журналістів, політиків, організацій тощо. Крім того, у твітері немає жодної публікації з гештегом #MerryChristmasEuronews2024. Euronews також нічого не повідомляло про подібну акцію на своїх офіційних ресурсах. 

Нагадаємо, в Парижі 7 грудня 2024 року Володимир Зеленський зустрівся з Дональдом Трампом. Це перша їхня зустріч після перемоги Трампа на виборах президента США 4 листопада. У зустрічі, яка тривала 35 хвилин, також брав участь президент Франції Емманюель Макрон. Він і запросив політиків на відкриття реставрованого собору Нотр-Дам де Парі.

За інформацією Reuters, за пів години розмови Зеленський пояснював Трампові потребу України в гарантіях безпеки для завершення повномасштабної війни з Росією. Але розмова не містила конкретних деталей щодо будь-якого бачення миру.

Читайте ще: Пропагандисти — про зустрічі Зеленського, Трампа й Орбана.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.