Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Квітня станом на 1150 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Брехня про ув’язнення за критику Зеленського «генерала, який звільнив Бучу»

У соціальних мережах, зокрема інстаграмі й тіктоку, поширюють повідомлення, що «генерала, який звільнив Бучу, посадили у в’язницю» за критику президента України Володимира Зеленського. Дописи не містять жодних додаткових деталей, окрім нібито фотографії відповідного генерала. 

Та це фейк. Про поширення дезінформації пишуть фактчекери VoxCheck

У поширених дописах не зазначають жодних деталей про генерала — його ім’я, звання, військову частину чи будь-які інші факти, що могли б підтвердити його особу. Водночас немає жодної інформації про генерала з такою зовнішністю, який був би причетним до звільнення Бучі. На сайтах правоохоронних органів, зокрема Державного бюро розслідувань, немає інформації про порушення кримінальних справ проти будь-кого з публічно відомих генералів, відповідальних за звільнення Київщини. 

В Україні немає статті, яка передбачає кримінальне переслідування за критику президента. Та в українських медіа немає жодних згадок про переслідування такого генерала і під фальшивим приводом. 

Поширення фейку в тіктоку

Фактчекери помітили, що зображення генерала містить низку ознак згенерованості за допомогою ШІ. Шкіра обличчя нереалістично згладжена. На формі відсутні звання, шеврон, нагрудний знак із прізвищем військовослужбовця.  Кольори орденів на планці не відповідають реальним і виглядають як випадково згенеровані. Крім того, статутна форма ЗСУ не передбачає червоних ґудзиків. За допомогою інструменту Hive Moderation фактчекери підтвердили, що з імовірністю 88,7%  зображення створили з використанням штучного інтелекту.      

Фейк: німецькі аналітики підрахували, що ЗСУ втратили на Курщині понад 4000 іноземних найманців

На проросійських платформах поширюють інфографіку від нібито німецької онлайн-платформи Statista. На ній нібито відображена статистика кількості знайдених на Курщині загиблих іноземців, що воювали у складі української армії. Начебто загинуло 1963 поляки, 1230 грузинів, 917 колумбійців.  Серед знайдених загиблих представників ЗСУ також виділяють громадян Франції, Німеччини, Великої Британії, США,  Австралії та Японії.

Та це фейк. Про поширення дезінформації пишуть фактчекери VoxCheck

Насправді німецька платформа Statista не публікувала такої інфографіки на своєму сайті. Ці дані також відсутні на сторінках платформи у соцмережах. Крім того, платформа Statista не є першоджерелом статистичних даних і за основу бере дані інших організацій.  У фейковій інфографіці не зазначене джерело, яке вказує Statista у своїх справжніх інфографіках. 

Водночас при генерації фейку було скопійовано стиль оригінальних візуалізацій Statista. За основу могли взяти графіку платформи за 2022 рік щодо країн, які станом на 2022 рік надали найбільший обсяг допомоги Україні у пропорції до свого ВВП.

Підроблена інфографіка платформи Statista
Оригінальна інфографіка платформи Statista
Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.