Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

03 Квітня станом на 1134 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: поліцейських нагородили за затримання 100 ухилянтів

Проросійські Telegram-канали поширили неправдиву інформацію про те, що Департамент патрульної поліції нібито відзначив двох поліцейських за доправлення протягом місяця до територіальних центрів комплектування майже 100 осіб, які ухилялися від військової служби.

Про це повідомляє "Вокс Україна".

Насправді ця інформація є фейком. Фото, яке використали пропагандисти, насправді ілюструє зовсім іншу подію – у березні патрульні з Хмельницького допомогли водієві, якому раптово стало зле. Цю інформацію можна перевірити на офіційному сайті патрульної поліції.

Жодних офіційних згадок про таке "нагородження" немає в соцмережах поліції Хмельниччини , а також на офіційних сторінках патрульної поліції у Facebook, Instagram та X.

У фейковому дописі немає жодних посилань на офіційні джерела або достовірні новини. Також відсутні конкретні деталі, зокрема імена правоохоронців або місце їхньої служби, що є типовими ознаками дезінформації.

Пропагандисти приписали британському ексміністру фейкові заяви про операцію під Курськом

Російські пропагандистські канали поширили дезінформацію, нібито колишній міністр оборони Великої Британії Гевін Вільямсон звинуватив українське військове керівництво у «провалі» Курської операції. Вони посилаються на підроблене відео, оформлене у стилі BBC News, де наводять вигадану цитату політика: «Вони (командування Сил оборони) привели десятки тисяч добре підготовлених і екіпірованих людей на бійню, прямо під російський приціл». BBC не публікувало відповідного відео, а слова, приписані Вільямсону, вигадані.

Про це повідомляє «Вокс Україна».

Аналіз ролика виявив суттєві відмінності від справжніх відео BBC, зокрема невідповідність шрифтів, кольорової гами та форматування заголовків. Крім того, востаннє логотип BBC на початку відео використовували до вересня 2023 року, а в пропагандистському ролику він є.

Жодних підтверджень цієї цитати немає ні на офіційному сайті BBC News, ні в соцмережах видання. Пошук за висловлюванням також не дав результатів: жодне авторитетне українське чи міжнародне ЗМІ не публікувало подібних заяв британського політика. У його особистих соцмережах також немає таких коментарів.

Гевін Вільямсон справді очолював Міністерство оборони Великої Британії у 2017-2019 роках, однак він не коментував ситуації навколо Курської області та не критикував українське військове командування. З початку повномасштабного вторгнення він підтримує Україну, зокрема у вересні 2024 року закликав уряд Британії дозволити ЗСУ використовувати ракети Storm Shadow для ударів по стратегічних цілях на території Росії.

Цей випадок ще раз підтверджує активне використання російською пропагандою дезінформації та підроблених медіаматеріалів для маніпуляції громадською думкою.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.