У храмі УПЦ в Торонто замість ікони — портрет Петлюри, — фактчекери розвінчали російську маніпуляцію
У соціальних мережах та російських пабліках поширюють фейкову інформацію, нібито в храмі Української православної церкви (УПЦ) в Канаді замість ікони висить портрет Симона Петлюри. На це звернули увагу аналітики проєкту StopFake.

У публікаціях пропагандисти заявляють: «“Патріотизм” важливіший за віру та релігію — це ми зрозуміли на прикладі ПЦУ. Пропонуємо собору зібрати іконостас: замість Христа, Богоматері та Миколи Угодника — Петлюра, Бандера і Шухевич». Йдеться про церкву Святого Андрія в Торонто.
Насправді це маніпуляція. Редакція StopFake звернулася до представників УПЦ Святого Апостола Андрія Первозваного, які спростували ці звинувачення. «Фотографія була зроблена в холі церкви, а не в самій церкві. Освячення паски відбувається у церковному холі, тож портрет видно на фотографії. Усі чудово знають, що Петлюра не є святим Української православної церкви. Портрет не є “іконою”, і всі це розуміють. Інші портрети у церковному холі — Тараса Шевченка, митрополита Івана Огієнка та митрополита Михайла Хорошого — видатних ієрархів Української православної церкви Канади минулого. Також автори публікацій не знають церковних структур у Канаді. Наша УПЦК є незалежною церквою під омофором Константинополя. Отже, хоча ми перебуваємо у спілкуванні з Православною церквою України (митрополит Епіфаній), як і з усіма автокефальними церквами світу, ми не є парафією Православної церкви України», — відповіли в церкві Святого Апостола Андрія..
На офіційному сайті храму (standrewuoc.ca) видно, що зала для богослужінь має традиційний православний вівтар із канонічними іконами, царською брамою та церковними канонами. Зображень Петлюри чи Бандери в образі святих немає. У церковному холі чи актовій залі, де проводять концерти й урочистості, розміщені портрети значущих для України постатей, але це приміщення не призначене для богослужінь, а портрети не мають релігійного значення.
Петлюра очолював збройний опір більшовицьким силам, що робить його ворогом у російській історичній пам’яті, яка часто ідеалізує радянський період. Зображення історичних постатей, таких як Симон Петлюра, у викривленому контексті (наприклад, як «ікони») має на меті висміяти та очорнити український патріотизм, асоціюючи його з абсурдом чи богохульством.
Представляючи УПЦ як неканонічну чи «розкольницьку», пропаганда намагається посіяти сумніви у вірян щодо легітимності церкви, особливо в контексті її зв’язків із Константинополем та автокефалією ПЦУ.