Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Рейтинги Орбана, Фіцо та Вучича зросли після відвідування Москви 9 травня, — новий вкид пропагандистів

У мережі поширюється фейковий ролик з логотипом Euronews, у якому стверджується, що після поїздки на парад у Москві на День перемоги зросли рейтинги президента Сербії Александара Вучича, прем’єр-міністрів Словаччини Роберта Фіцо та Угорщини Віктора Орбана. Нібито громадяни цих країн, які «підтримують мир і діалог із Росією», оцінили дії лідерів, що призвело до зростання їхньої популярності на 10%.

На це звернули увагу аналітики проєкту StopFake

Скриншот з телеграму

Втім, як зазначають фактчекери, ця інформація є вигаданою. Euronews не публікував такого ролика — його немає ні на офіційному сайті, ні в соціальних мережах видання. Жодне авторитетне джерело не повідомляло про подібне зростання рейтингів, а фейк поширюють виключно пропагандистські та російськомовні ресурси.

Дані про вплив поїздки до Москви на підтримку цих політиків відсутні, а твердження про зростання рейтингів є неправдивим. Зокрема, Віктор Орбан взагалі не відвідував парад у Москві, тож його рейтинг не міг змінитися через цю подію. Натомість, за даними Financial Times від 14 травня, підтримка Орбана знижується через його підтримку ультранаціоналістичного кандидата на виборах у Румунії, що викликало обурення угорської діаспори. Водночас опитування показують, що його конкурент Петер Мадяр стрімко набирає симпатії і є найпопулярнішим політиком в Угорщині.

Рейтинг Роберта Фіцо також перебуває на низькому рівні. За опитуваннями від 14 травня, третина словаків вважає, що Фіцо інсценізував замах на себе у 2024 році для політичної вигоди, що посилило недовіру до уряду. Його поїздка до Москви у грудні 2024 року викликала критику не лише серед громадян, а й серед союзників. 

У Сербії з листопада 2024 року тривають масові антиурядові протести. Лідер Демократичної партії Сербії 12 травня заявив, що Вучич уникає позачергових виборів через стрімке падіння своєї популярності.

Таким чином, рейтинги Вучича, Фіцо та Орбана залишаються низькими, зокрема через їхні проросійські позиції, що викликають невдоволення громадян.

Поширюючи вигадки про зростання популярності політиків після візитів до Москви, пропаганда намагається створити ілюзію, що проросійська позиція має широку підтримку в Європі, що виправдовує дії Росії. Фейки посилюють розкол у країнах, де діють згадані політики, провокуючи дискусії та недовіру до місцевих медіа, урядів чи опозиції.

Автор: Оксана Бойко,

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись