Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Як військові нагрудні знаки розкрили таємну мережу російської розвідки

У новому дослідженні фінської організації CheckFirst фактчекери використали фотографії російських військових нагрудних знаків з інтернет-магазинів, щоб розкрити структуру секретного 16-го Центру ФСБ.

Завантажити повний звіт

Приклади нагрудних значків 16-го центру ФСБ. Джерело: скриншот з дослідження

Що вдалося з'ясувати

Протягом року дослідники CheckFirst систематично збирали та аналізували сотні фотографій російських військових нагрудних знаків з сайтів виробників, платформ перепродажу та спеціалізованих форумів. Те, що почалося як вивчення "фалеристики" (наукової дисципліни про медалі та військові нагороди), переросло в комплексне картування інфраструктури російської сигнальної розвідки (SIGINT).

За результатами дослідження вдалося встановити, що до 16-го Центру ФСБ входять щонайменше 10 управлінь та два регіональні відділи. Мінімальна чисельність співробітників становить не менше 566 осіб. На емблемі управління "К" зображений комп'ютер, що однозначно вказує на кібероперації. Літери "Б" і "Д" на інших знаках можуть означати "безпека" і "дешифрування". Географічні вказівки та карти на деяких знаках дозволили встановити місця розташування десяти Центрів спеціального зв'язку (ЦСС), які підпорядковуються 16-му Центру ФСБ. Більшість центрів розташовані вздовж кордонів Росії та займаються перехопленням переговорів за межами країни.

Чому це важливо

16-й Центр ФСБ успадкував можливості сигнальної розвідки від КДБ і, за повідомленнями, стоїть за найскладнішими російськими кіберопераціями, включаючи діяльність груп Turla та Energetic Bear. До цього дослідження структура цього підрозділу залишалася практично непрозорою.

Дослідження демонструє, як нетрадиційні методи OSINT допомагають проникнути навіть у найсекретніші організації. 

Це дослідження важливе в контексті боротьби з російською дезінформацією та кіберагресією. Хоча дослідження надає найповнішу публічну карту 16-го Центру на сьогодні, воно також виявляє прогалини в знаннях. Точні завдання окремих департаментів та повний обсяг кібероперацій Центру залишаються неясними.

Розроблена методологія — поєднання фалеристики з традиційними техніками OSINT — пропонує масштабовану структуру для вивчення спецслужб у всьому світі, особливо там, де меморіальні традиції забезпечують несподівану прозорість.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись