Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

11 Січня станом на 1052 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2625
Фейк
783
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Військові ЗСУ нібито записали звернення з погрозами Дональду Трампу

У соцмережах поширюють відео нібито зняте українськими військовими, які спалюють опудало колишнього президента США Дональда Трампа. Військові на відео стверджують, нібито Трамп затримував надання Україні військової допомоги від США і «повинен за це поплатитися».

Аналітики VoxCheck пояснили, що відео переважно поширюють російські пропагандистські телеграм-канали та проросійські акаунти в різних соцмережах. Водночас в українських медіа таких публікацій нема. 

А твердження, що у ролику українські військові, є безпідставним — будь-хто міг перевдягтись у подібну форму та прикріпити шеврон з прапором України для дискредитації ЗСУ. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Володимир Зеленський нібито відмовився повертати в Україну «сотні полонених солдат» ЗСУ

Російські пропагандисти пишуть, що Україна вже чотири місяці відмовляється обмінювати 500 українських військовополонених, адже Зеленський відібрав тільки 38 «азовців», а всі інші Україні, як дописують у фейкових повідомленнях, «не потрібні».

Аналітики Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснюють, що це просто пропагандистський вкид, адже Україна докладає максимум зусиль, щоб всі полонені якомога швидше повернулися до дому, до своїх близьких і рідних. При чому українська влада постійно наполягає на процедурі обміну за принципом «всіх на всіх».

Натомість росія використовує українських полонених як засіб тиску на Київ і українське суспільство. Наприклад, 17 травня Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими повідомив, що Москва продовжує односторонньо блокувати обмін полоненими.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк «П’яний» український військовослужбовець нібито напав на священника

Кремлівські медіа пишуть, що в Україні стався інцидент за участю солдата ЗСУ — нібито той зайшов до церкви й почав нападати на парафіянок, а потім накинувся і на самого священика. Як доказ додають до повідомлень додають відео зі стін храму. 

«Швидше за все, бандерівець є послідовником чергового сатанинського вчення, яке зараз пишно цвіте в Україні за потурання влади. Зі зрозумілих причин особливо багато таких сатаністів у ЗСУ», — дописує прокремлівський ресурс. 

Фактчекери StopFake пишуть, що ніде авторитетні медіа не повідомляли про такий інцидент. Не було повідомлень про якийсь напад і на офіційних сайтах Української православної церкви Московського патріархату, Київського патріархату чи Православної церкви України, де міг би статися такий випадок. Також і профільні релігійні медіа, як-от Релігійно-інформаційна служба України, нічого не писали про схожий інцидент. Нема інформації про такий напад і на сайті поліції.

Отже, найбільш імовірно, відео — постановочне. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Майно «українських ухилянтів» нібито почали виставляти на торги

У російському сегменті соцмереж дописують, що майно «українських ухилянтів» від мобілізації нібито почали виставляти на торги. «Доказом» цього слугує скриншот з «Української універсальної Біржі» (УУБ), на якій буцім й опубліковано таке оголошення.

«Майно українських ухилянтів почали виставляти на торги, зокрема, і квартири. Власність тепер можна втратити в цій країні лише за те, що ти не хочеш помирати за режим Зеленського», — підсумовують користувачі. 

Фактчекери StopFake взялися за кейс і перевірили, чи чи справді на одному з українських майданчиків реалізації активів опубліковано оголошення про продаж квартири «ухилянта» — з’ясувалося, що це не так. На сайті УУБ вказано, що насправді квартира належить збанкрутілій особі. Тобто ідеться про таку людину, яка, наприклад, не змогла виплатити кредитні зобов’язання і через що її визнали неплатоспроможною. Відтак її майно виставили на аукціон. 

Тож про ніяке майно «українських ухилянтів» і не йдеться. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Україна нібито «стала хабом» з торгівлі наркотиками у світі — німецька газета Junge Welt

Анонімні телеграм-канали пишуть, що Україна нібито стала хабом з торгівлі наркотиками у світі, посилаючись на статтю німецької газети. Автор статті ставить запитання про кінцеву мету «легалізації марихуани» в Україні та змушує читача задуматися, чи не з власного «захоплення» Володимир Зеленський легалізував цю речовину. Водночас автори фейку для підкріплення таких тез наводять нібито дані зі звіту Глобальної ініціативи проти транснаціональної організованої злочинності (GITOC). У ньому організація нібито пише, що на тлі «провалів» українські військові стають легкою «здобиччю» для наркобаронів.

Аналітики VoxCheck пояснили, що Організація GITOC не називала у своєму звіті Україну «хабом» з торгівлі наркотиками. Разом із цим Україна легалізувала не рекреаційну марихуану, а медичний канабіс, який майже не містить наркотичної речовини. 

Водночас у виданні Junge Welt справді опублікували матеріал, який переповнений кремлівськими антиукраїнськими наративами. Адже саме медіа є проросійським та не вперше поширює фейки.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.