Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Лютого станом на 1094 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2707
Фейк
811
Маніпуляція
769
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція «Російська пшениця» буцімто допомагає подолати голод у світі

Російські пропагандисти у телеграм-каналах активно поширюють заяву міністерки сільського господарства Росії Оксани Лут про те, що Росія є світовим лідером з експорту пшениці. Насправді це маніпуляція, за якою криється систематичне вивезення українського зерна з тимчасово окупованих територій. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. 

Згідно зі звітом, опублікованим Офісом Директора національної розвідки США у 2023 році, лише у 2022 році Росія вивезла майже 6 мільйонів тонн зерна з тимчасово окупованих територій України. Цей факт є грубим порушенням міжнародного права та свідчить про те, що «російська пшениця», про яку говорять пропагандисти, насправді є краденим українським продуктом.

За даними Офісу Генерального прокурора України, станом на вересень 2024 року, збитки від викрадення зерна вже перевищили 30 мільярдів гривень, і ця сума продовжує зростати.

Крім того, російська агресія проти України призвела до загострення серйозних проблем на світовому продовольчому ринку. Перебої з постачанням, зростання цін та загроза продовольчій безпеці в країнах Близького Сходу та Північної Африки – це прямий наслідок дій країни-агресора.

Заяви Росії про «світове лідерство» у експорті пшениці є маніпуляцією, адже значна частина цього зерна є краденим українським продуктом. 

Для запобігання російським маніпуляціям та використанню продовольчої безпеки як інструменту пропаганди, Україна започаткувала ініціативу «Grain from Ukraine» («Зерно з України»). З моменту започаткування цієї гуманітарної програми восени 2022 року Україна направила понад 221 тисячу тонн сільськогосподарської продукції до 10 країн Африки та Азії.

Фейк Зрежисоване відео про "звірства" українських військових: чергова спроба дискредитації

Російські пропагандисти продовжують поширювати фейкові відео про нібито "звірства" українських військових. Цього разу вони опублікували постановочне відео, яке буцімто було знайдене в телефоні полоненого військовослужбовця 81-ї окремої аеромобільної бригади ЗСУ. Втім - це фейк. 

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО. На відео показано, як військові встановлюють розтяжку з гранатою на двері підвалу, де, за словами голосу на відео, перебуває родина з дитиною. Насправді це постановочне відео, створене самими російськими пропагандистами. 

Скриншот телеграм каналу, що поширює відеофейк про "звірства ЗСУ-шників". Джерело: ЦПД

На фейковому відео зйомка ведеться таким чином, що неможливо ідентифікувати місце події та осіб, які беруть участь у відео. Це свідчить про те, що відео було зрежисоване. Ще однією із ознак постановки може бути те, що так званий "військовослужбовець", якого видно в кадрі, одягнений у порожню плитоноску без бронеплит. На присутніх у відео "військових" немає розпізнавальних знаків, водночас герої відео говорять з типовим російським акцентом.

Центр протидії дезінформації зазначає, що цей фейк є частиною російської інформаційної кампанії "звірства Збройних Сил України", метою якої є дискредитація українських захисників та виправдання небажання Росії закінчувати війну.

Поширюючи подібні фейки, російська пропаганда намагається підірвати довіру до українських військових, а також для виправдання воєнних злочинів, скоєних російськими окупантами.

Фейк Українські "головорізи" нібито тероризують Європу

Проросійські телеграм-канали поширюють фейк про розшук чотирьох українців у Франції за звинуваченням у пограбуванні та шахрайстві. Їх нібито звинувачують у тому, що вони, видаючи себе за волонтерів, ошукали людей на сотні тисяч євро в криптовалюті.

Про цей фейк повідомляють фахівці StopFake. Вони здійснили зворотній пошук зображення листівки про розшук "Валентина Семехи", про якого пишуть пропагандисти, та не знайшли доказів цієї історії ніде, окрім як у проросійських джерелах. Оголошення про розшук немає ні на сайті французької поліції, ні в Інтерполі чи Європолі.

Скриншот проросійського телеграм-каналу, який поширює фейк. Джерело: StopFake

Жодне французьке медіа, зокрема регіональні газети, не писали про цей інцидент. Історія містить низку неточностей та нелогічностей. Наприклад, стверджується, що вказаний "Валентин Семеха" незаконно виїхав з України в серпні 2024 року, хоча Єдиного реєстру перетину кордону ЄС на той час ще не існувало. Запуск цього реєстру вчергове відклали вже на початку 2025 через розслідування про можливу причетність Росії до розробки програмного забезпечення, яку буде використовуватися у цій системі. Також автори фейку просять телефонувати за прямим номером Міністерства внутрішніх справ Франції, а не, наприклад, на гарячу лінію місцевої поліції.

Історія про "українських головорізів" у Франції є фейком, спрямованим на дискредитацію українців, розпалювання ворожнечі та формування у іноземців негативного ставлення до українських мігрантів та біженців.

Ми вже неодноразово писали про подібні вигадані злочини українців за кордоном, наприклад, про фейк, нібито українець підпалив «теслу» в Німеччині на протест проти закриття USAID Ілоном Маском

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.