Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

15 Січня станом на 1056 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2634
Фейк
788
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Парижі нібито перейменували міст на честь Червоної армії

У соціальних мережах дописують, що міська влада Парижа нібито ухвалила рішення про перейменування моста Аваль на міст Червоної армії. 

«Відповідне рішення ухвалили, щоб віддати належне Червоній армії та її важливій ролі в перемозі над нацистською Німеччиною», — заявляють пропагандистські ресурси. 

Фактчекери проєкту StopFake пишуть, що журналісти французького медіа TF1 звернулися із запитом до міської ради Парижа щодо планів про перейменування. 

Там спростували інформацію і зазначили, що жодного рішення про нове найменування мосту, тим паче на честь Червоної армії, міська рада Парижа не ухвалювала. Там навіть не розглядали цього питання, хоча члени міської ради регулярно розглядають пропозиції про перейменування споруд і вулиць у місті.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк У телеграмі шириться фейк, що «українських жінок мобілізують, а їхніх дітей віддадуть за кордон»

У російських телеграм-каналах дописують, що жінок з медичною та фармацевтичною освітами в Україні зобов’язали терміново оновити свої дані у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Відтак автори допису стверджують, що жінок невдовзі будуть ловити та відправляти на фронт, а їхніх дітей віддавати до чужих родин у західних країнах.

Аналітики VoxCheck пояснили: медикині та фармацевтки з 1 жовтня 2023 року справді мають стати на військовий облік, але постановка на військовий облік не означає мобілізацію чи встановлення обмежень на виїзд за кордон. У Міністерстві охорони здоров’я наголосили, що облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у країні. Навіть виїзд такої категорії жінок не обмежений. 

Жінок можуть призвати до армії тільки за добровільною згодою, тобто примусово їх мобілізувати заборонено. Випадків примусової мобілізації жінок не фіксували й до ухвалення відповідного закону. Ба більше, ситуація, коли дитина залишається без опіки, оскільки обох батьків мобілізували, просто неможлива. Адже згідно із законодавством мобілізації не підлягають особи, які мають неповнолітню дитину/дітей і чоловіка/дружину, який/яка уже проходить військову службу. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Ресторан у Римі нібито презентував піцу «Диявол Зеленський»

У мережі поширюють фото так званої рекламної вивіски римської піцерії Locanda alla Romana, у якій презентують піцу «Диявол Зеленський» («Diavola Zelenskiy») з начинкою з «боєприпасів та частин тіл українських військових». 

Аналітики VoxCheck пояснили, що ні такої реклами, ані піци з такою назвою просто не існує. На офіційних сторінках ресторану в соціальних мережах теж нема жодних згадок про це. Також перевірка світлини з білбордом за допомогою інструмента FotoForensics виявила, що напис та зображення піци, найімовірніше, додали до вже готової фотографії. 

Серед іншого, в адміністрації ресторану запевнили, що вони ніколи не створювали схожого рекламного зображення. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк В Україні нібито встановили ліміт на видачу готівки до 100 грн з банкомата для чоловіків призовного віку

Російські медіа поширюють світлину, де нібито на екрані банкомата повідомляють про ліміт на зняття готівки в розмірі 100 грн на день для чоловіків призовного віку. Щоб скасувати обмеження, потрібно буцімто оновити дані в найближчому ТЦК. 

Дослідили кейс аналітики VoxCheck, які з’ясували, що саме зображення відредагували, адже на оригінальному фото не банкомат, який видає готівку. Пропагандисти використали світлину термінала самообслуговування «ПриватБанку» — термінал лише приймає готівку, а не видає її. При чому за зворотним пошуком у Google вдалося встановити, що фото з’явилося в мережі ще у 2021 році. Це був негативний відгук про несправність термінала самообслуговування у місті Первомайськ. 

На офіційному сайті «ПриватБанку» також не вказано про обмеження на зняття готівки в розмірі 100 грн на добу. Наразі з гривневих та валютних рахунків в Україні можна зняти до 100 тис. грн за добу. 

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.