Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

У мережі поширюють фейкове зображення нібито з українського підручника з вигаданими правителями України

У соцмережах знову поширюють зображення, яке нібито є сторінкою з сучасного українського підручника з історії. На картинці зображено «правителів України» в період з 560 по 882 рік. Насправді жоден офіційний підручник такої ілюстрації не містить — це чергова вигадка, яка циркулює в мережі вже не перший рік. Про це повідомили фактчекери з проєкту VoxCheck.

Згідно з даними, зображення не міститься в жодному підручнику з історії України, що входить до чинної шкільної програми. «Ми переглянули книги для 7 класу, в яких вивчається відповідний період — там немає жодної згадки чи ілюстрації, подібної до тієї, що розповсюджується у соцмережах», — зазначають фактчекери.

Зображення із публікації VoxCheck

На самій картинці представлено низку історичних постатей, які, за задумом авторів фейку, мали бути «правителями України» задовго до утворення державності на наших землях. У коментарі до цього випадку археолог та кандидат історичних наук Євген Синиця пояснив: «Більшість осіб на зображенні — справді історичні фігури, проте майже жодна з них не має прямого стосунку до української історії. Це переважно очільники Подунайських слов’янських племен».

VoxCheck також провели зворотний пошук зображення і встановили, що воно циркулює в інтернеті щонайменше з 2020 року. Іноді його публікували в гумористичному контексті в україномовному сегменті соцмереж. Хто є першим джерелом цього зображення — наразі невідомо.

Таким чином, жодних доказів на користь того, що це зображення було розміщене у шкільному підручнику, не існує. Подібні фейки часто використовуються з метою дискредитації української освіти або для маніпуляцій на історичну тематику.

Дізнатися більше про маніпуляції історією від російських пропагандистів можете за посиланням.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join