Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Спростування згенерованого ШІ фейку про інвестицію Володимира Зеленського на 1,6 мільярда доларів у підприємтсво, яке видобуває платину у ПАР

У соціальних мережах продовжує поширюватися відео, в якому стверджується, нібито президент України Володимир Зеленський придбав 51% акцій компанії Northam Platinum Ltd., що видобуває платину в Південно-Африканській Республіці. Йдеться про нібито інвестицію в розмірі 1,6 мільярда доларів. Однак це — дезінформація: звуковий супровід у відео створений за допомогою штучного інтелекту, а сама компанія та південноафриканський телеканал, на який посилаються автори фейку, спростували ці твердження. На продовження поширення фейку звернули увагу фактчекери із сербського проєкту «Вистиномер».

Відео, яке активно розганяється в соцмережах, нібито демонструє сюжет південноафриканського телеканалу SABC про участь Зеленського у видобувному бізнесі. Проте журналісти не виявили жодної згадки про Northam Platinum Ltd. на офіційних сторінках телеканалу або в його архівах. Більше того, сам мовник заявив у соцмережах, що не створював жодного матеріалу на цю тему.

«SABC News не публікував і не транслював жодного сюжету, в якому б згадувався Володимир Зеленський або придбання акцій Northam Platinum. Це сфабрикований контент», — ідеться в офіційній заяві каналу.

Фейковість відео підтверджується також аналізом аудіо, яке, за результатами перевірки інструментами DeepFake-o-Meter та Hiya, з великою ймовірністю є синтетичним і створеним за допомогою штучного інтелекту. У ролику дійсно використано справжні кадри з випусків новин, але озвучення до них не є автентичним.

Окремо своє слово сказала й сама компанія Northam Platinum Ltd. У відповіді на запит журналістів представниця компанії Шеріл Лакмідас чітко заявила: «Усі публікації, відео та дописи у соціальних мережах, в яких стверджується, що президент України Володимир Зеленський став акціонером Northam Platinum — неправдиві. Структура власності компанії залишається незмінною».

Зазначимо, що схожі дезінформаційні вкиди щодо Володимира Зеленського з'являються не вперше. Поточний фейк курсує інтернетом уже більше 10 днів. Фейкові історії про те, як нібито Зеленський витрачає «мільярди доларів допомоги» на розкішне життя або бізнес, регулярно ширяться мережею. Як зазначають фактчекери з різних країн, включно з Україною, Хорватією, Чорногорією, Литвою, Іспанією та США, ці наративи є частиною системної інформаційної атаки, яка має на меті дискредитувати українське керівництво в очах міжнародної спільноти.

Попри неодноразові спростування, фейки продовжують з’являтися в нових формах. Проте суть залишається незмінною: жодних підтверджених фактів про особисті інвестиції Зеленського у платинові копальні Південної Африки не існує.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join