Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Нове дослідження, як російська пропагандистська мережа «Правда» маніпулює ШІ та Вікіпедією для поширення брехні в Європі

Екосистему пропагандистських інформаційних каналів «Правда», яка має чітку прокремлівську орієнтацію, вперше системно дослідила французька Служба захисту від іноземного цифрового впливу (VIGINUM) у 2024 році. Хоча корені цієї мережі сягають ще 2014 року, за десять років вона перетворилася зі звичайного регіонального новинного агрегатора на складний інструмент гібридної війни Росії. Первісна назва «Portal Kombat» — гра слів, що натякає на жорстоку відеогру Mortal Kombat — уже тоді свідчила про агресивність цієї цифрової кампанії. Фактчекери зі словацького проєкту «Infosecurity.sk» розповіли, як російська дезінформаційна мережа впливає на медіапростір держав центральної і східної Європи.

За даними VIGINUM, у 2024 році було виявлено 193 вебпортали, пов'язані з доменною інфраструктурою, що має російське походження. Спочатку ці ресурси орієнтувалися переважно на російську та українську аудиторії, але після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну їхня активність поширилася і на Захід, насамперед у країни, які підтримують Україну.

Сьогодні, за даними Disinformation Observatory, екосистема охоплює сотні сайтів у понад 83 країнах, публікуючи контент багатьма мовами, навіть такими рідкісними, як каталонська чи маорі. «Зміст цих порталів часто носить конспірологічний характер і має на меті систематично дискредитувати Україну, виправдовувати так звану "спеціальну військову операцію" Росії та критикувати Захід», — наголошують дослідники.

Інфільтрація Вікіпедії та маніпуляція чат-ботами

Успішність цієї мережі у впливі на глобальний інформаційний простір стала особливо помітною після того, як дослідники з DFRLab і CheckFirst зафіксували: матеріали з порталів «Правди» почали цитуватися у Вікіпедії різними мовами, включно з польською та угорською. «Саме через Вікіпедію ці наративи проникли і в мовні моделі штучного інтелекту», — зазначають експерти.

Короткий тест, проведений дослідниками, показав, що ChatGPT, Copilot, Perplexity і Gemini без вагань цитували сайти, пов'язані з мережею «Правда». Таким чином, проросійські наративи поширюються приховано і закріплюються через популярні технології, якими користуються мільйони людей у всьому світі.

У дослідженні NewsGuard йдеться, що популярні чат-боти були перевірені на 15 фальшивих наративах, які мережа активно просувала між квітнем 2022 і лютим 2025 років. «Знахідки NewsGuard підтверджують висновки американської неурядової організації American Sunlight Project (ASP) про те, що мережа "Правда" ймовірно була створена не для збору великої кількості відвідувань, а для маніпуляції великими мовними моделями», — заявили дослідники. В ASP цей метод назвали «LLM grooming» — тобто цілеспрямоване «вирощування» мовних моделей через масову ін'єкцію пропагандистських даних.

«Довгострокові ризики — політичні, соціальні та технологічні — пов'язані з потенційним LLM grooming'ом через цю мережу є надзвичайно високими», — наголосили в ASP, підкреслюючи, що чим більше проросійських наративів потрапляє в масиви даних для навчання ШІ, тим більше вони інтегруються в моделі.

Архітектура дезінформаційної машини

Центр інформації, демократії та громадянства при Американському університеті в Болгарії провів масштабне дослідження понад 640 тисяч публікацій, пов’язаних із мережею «Правда», у 45 країнах. Дослідники встановили, що більшість сайтів не створюють власного контенту, а лише масово копіюють, перекладають і поширюють матеріали з російських медіа, Telegram-каналів та акаунтів прокремлівських акторів.

«Чимало ресурсів маскуються під незалежні локальні ЗМІ, однак насправді працюють через централізовану систему управління контентом», — йдеться у звіті. Контент ретельно підбирається залежно від цільової аудиторії, аби максимально впливати на чутливі теми в різних регіонах.

Географія інформаційної атаки

За результатами аналізу, мережа найбільше сконцентрована на країнах пострадянського простору та Балканах. Незважаючи на те, що ці регіони становлять лише 9% населення усіх досліджених країн, на них припадає понад 50% усіх зафіксованих дезінформаційних повідомлень. В країнах колишнього СРСР було зафіксовано 6,5 повідомлень на тисячу жителів — у 31,8 рази більше, ніж у Західній Європі.

Вибір цільових регіонів зумовлений переважно геополітичними факторами. Найпотужніший тиск фіксується в державах на периферії ЄС та НАТО, зокрема в Молдові, де активність мережі на 19,7% вища, ніж у Латвії, яка посіла друге місце.

Перші десять країн за рівнем активності мережі виглядають так:

  1. Молдова
  2. Латвія
  3. Естонія
  4. Сербія
  5. Вірменія
  6. Литва
  7. Грузія
  8. Словаччина
  9. Болгарія
  10. Чехія

Особливо помітною є присутність мережі в Словаччині, яка посіла восьму позицію в рейтингу. «Ці країни об'єднує вразливість демократичних інституцій», — зазначають аналітики, вказуючи на те, що Молдова, Латвія, Литва, Болгарія, Сербія і Словаччина вважаються недосконалими демократіями, тоді як Вірменія та Грузія — гібридними режимами. Кремлівська стратегія таким чином спрямована на підрив демократичного розвитку та стримання реформ у цих державах.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join