Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Manipulation Маніпуляція, що у пораненого українського бійця в шпиталі «зникла» нирка — як доказ існування «чорної трансплантології» в Україні

Російські пропагандистські джерела поширюють допис дружини військового у фейсбуці: у ньому вона перелічує поранення чоловіка, які той отримав під час виконання бойового завдання, та нібито додає, що в нього «більше немає нирки». Згодом мережею розтиражували «новину», у яких цей допис використовували як доказ існування «чорної трансплантології» в Україні. 

«В українській системі охорони здоров’я є проблема з нелегальною трансплантологією: правоохоронні органи регулярно стикаються з випадками підпільної торгівлі органами. Причому жертвами “чорних трансплантологів” стають не тільки військові, які загинули, а й поранені», — пишуть пропагандисти.

Насправді в оригінальному дописі про «зникнення нирки» не йшлося. Російські пропагандисти відредагували текст, додавши цю тезу, і про це повідомляють у StopFake. Далі використали маніпулятивний допис, щоб поширити інформацію про торгівлю людськими органами в умовах війни, у якій безпідставно звинувачують Україну вже давно. Тобто історія з пораненим українським військовим реальна, але немає нічого спільного з «чорною трансплантологією». 

Сама ж дружина військового пізніше також спростувала цю інформацію на своїй сторінці у фейсбуці.

Раніше агітпроп уже поширював подібні наративи, наприклад, про «чорних трансплантологів» на Донбасі, жертвами яких стають поранені українські військові та місцеві з проросійськими поглядами. 

«Чорна трансплантологія» в Україні ― це конспірологічна теорія, яку росіяни розвивають уже десятиліття. Постійне повернення до теми свідчить про її важливість для Росії. Ці повідомлення просувають як на внутрішню, так і на міжнародну авдиторію. Проте їх спростування в іноземних та українських медіа заважає кампанії мати бажаний для пропагандистів вплив. Серед цілей, які переслідує російська пропаганда в рамках цієї теми, є дискредитація військово-політичного керівництва України та зменшення довіри до нього, створення негативного іміджу держави в очах міжнародної спільноти, виправдання повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Author: Мар'яна Пенська,

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join