Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Травня станом на 1182 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Російська пропаганда святкує «звільнення» Маріуполя

20 травня Росія відзначає так зване «звільнення Маріуполя», посилаючись на заяву міноборони РФ від 2022 року про захоплення міста після тривалої облоги та штурму «Азовсталі». 

20 травня 2022 року, після 86 днів оборони, місто опинилося в окупації. Користуючись безкарністю, російські окупанти зачищають сліди своїх злочинів у окупованому Маріуполі — розчищають завали, намагаються збудувати нове російське місто на кістках убитих ними жителів. Для цього агітпроп вибудовує відповідний ідеологічний конструкт, яким виправдовує жертви й окупацію, а також позиціює Маріуполь як «древний русский город».

Як зазначають аналітики Центру протидії дезінформації РНБО України, пропаганда РФ активно пропагує ідею «процвітаючого» Маріуполя під окупацією, розповідаючи про відбудову інфраструктури, нові житлові квартали, дороги та «туристичну привабливість».

Скриншоти ЦПД

Насправді більша частина міста залишається зруйнованою. Відбудова відбувається лише в окремих районах, а нові квартири переважно надають приїжджим із Росії через іпотеку. Місцеві жителі, які втратили житло, не отримують обіцяних компенсацій навіть через роки.

Окупанти просувають міф про «героїчне визволення» Маріуполя, намагаючись зробити його символом так званої «русской весни». Однак за цими гучними заявами ховається правда про воєнні злочини, масові вбивства та масштабне знищення цивільної інфраструктури, спричинені російською агресією.

Чому агітпроп перетворює Маріуполь на вітрину окупації

По-перше, Маріуполь — найбільше українське місто, яке росіяни окупували від початку повномасштабного вторгнення. Це економічний центр та індустріальний гігант, що має вихід до моря та відповідну портову інфраструктуру. Сіверськодонецьк чи Лисичанськ також постраждали від війни, втім, їхня економічна потуга менша, ніж у Маріуполя.

По-друге, відносна віддаленість від лінії фронту. Приміром, захоплені Сіверськодонецьк і Лисичанськ розташовані ближче до лінії фронту, тож їхня відбудова ускладнюється динамічним театром бойових дій. Можна навести приклади інших великих міст в окупації, на кшталт Мелітополя чи Бердянська, які загарбники могли би використати як «взірець» політики окупаційної реконструкції, але вони суттєво менше постраждали від бойових дій, тож із Маріуполя вигідно зробити своєрідну «візитівку» політики відбудови.

По-третє, намагання знищити сліди власних воєнних злочинів. Окупанти зносили пошкоджені споруди, щоб після звільнення міста українськими силами слідча комісія не могла достеменно довести, що певний житловий будинок, школа чи дитячий садочок були знищені російською зброєю. А разом із будівельним сміттям із пошкоджених домів позбувалися решток тіл їх мешканців. Про це були повідомлення Маріупольської міськради.

По-четверте, сакральне для України значення Маріуполя. У 2014 році спецпризначенці, серед яких були учасники полку «Азов», звільнили Маріуполь від проросійських бойовиків. Ця подія завадила подальшій окупації України. У 2022 році битва за місто тривала 86 днів, 82 з яких були в повному оточенні. Упродовж цих 82 днів бійці гарнізону «Маріуполь» (до якого входили нацгвардійці, морпіхи, прикордонники, поліцейські, тероборонівці, добровольці та азовці) тримали оборону міста. Росія намагається швидше десакралізувати образ Маріуполя як міста спротиву, створити всі умови для його русифікації та «перепрошити» на кремлівський лад.

Детально про те, як Росія будує потьомкінський Маріуполь на кістках ми писали в цьому матеріалі.

Рейтинги Орбана, Фіцо та Вучича зросли після відвідування Москви 9 травня, — новий вкид пропагандистів

У мережі поширюється фейковий ролик з логотипом Euronews, у якому стверджується, що після поїздки на парад у Москві на День перемоги зросли рейтинги президента Сербії Александара Вучича, прем’єр-міністрів Словаччини Роберта Фіцо та Угорщини Віктора Орбана. Нібито громадяни цих країн, які «підтримують мир і діалог із Росією», оцінили дії лідерів, що призвело до зростання їхньої популярності на 10%.

На це звернули увагу аналітики проєкту StopFake

Скриншот з телеграму

Втім, як зазначають фактчекери, ця інформація є вигаданою. Euronews не публікував такого ролика — його немає ні на офіційному сайті, ні в соціальних мережах видання. Жодне авторитетне джерело не повідомляло про подібне зростання рейтингів, а фейк поширюють виключно пропагандистські та російськомовні ресурси.

Дані про вплив поїздки до Москви на підтримку цих політиків відсутні, а твердження про зростання рейтингів є неправдивим. Зокрема, Віктор Орбан взагалі не відвідував парад у Москві, тож його рейтинг не міг змінитися через цю подію. Натомість, за даними Financial Times від 14 травня, підтримка Орбана знижується через його підтримку ультранаціоналістичного кандидата на виборах у Румунії, що викликало обурення угорської діаспори. Водночас опитування показують, що його конкурент Петер Мадяр стрімко набирає симпатії і є найпопулярнішим політиком в Угорщині.

Рейтинг Роберта Фіцо також перебуває на низькому рівні. За опитуваннями від 14 травня, третина словаків вважає, що Фіцо інсценізував замах на себе у 2024 році для політичної вигоди, що посилило недовіру до уряду. Його поїздка до Москви у грудні 2024 року викликала критику не лише серед громадян, а й серед союзників. 

У Сербії з листопада 2024 року тривають масові антиурядові протести. Лідер Демократичної партії Сербії 12 травня заявив, що Вучич уникає позачергових виборів через стрімке падіння своєї популярності.

Таким чином, рейтинги Вучича, Фіцо та Орбана залишаються низькими, зокрема через їхні проросійські позиції, що викликають невдоволення громадян.

Поширюючи вигадки про зростання популярності політиків після візитів до Москви, пропаганда намагається створити ілюзію, що проросійська позиція має широку підтримку в Європі, що виправдовує дії Росії. Фейки посилюють розкол у країнах, де діють згадані політики, провокуючи дискусії та недовіру до місцевих медіа, урядів чи опозиції.

Автор: Оксана Бойко,

Пропагандисти поширюють фейк: Зеленський подарував папі Леву XIV ікону з власним зображенням

Проросійський пропагандист Анатолій Шарій поширив черговий фейк, стверджуючи, що президент України Володимир Зеленський подарував Папі Римському Леву XIV ікону з власним зображенням. Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Скриншот Spravdi

«Думаю, Зеленський просто захотів, щоб ікона з ним висіла у Ватикані», — написав пропагандист.

Насправді Зеленський передав Папі Римському ікону, створену на дошках ящика з-під артилерійських боєприпасів, привезеного з-під Ізюма. Ця ікона символізує українських дітей та всіх, хто постраждав від війни, зокрема тих, кого Росія незаконно викрала та депортувала і кого з нетерпінням чекають вдома.

Поширюючи неправдиву інформацію, наприклад, про те, що Зеленський нібито подарував ікону зі своїм зображенням, пропагандисти намагаються очорнити українське керівництво, виставляючи його самозакоханим чи некомпетентним. Такі вкиди можуть бути спрямовані на іноземну аудиторію, щоб послабити симпатії до України.

Автор: Оксана Бойко,
Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.