Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Відеофейк: прокремлівські медіа поширюють ролик з "кремацією українських солдатів" у Тернопільській області

9 липня російське державне пропагандистське агентство ТАСС опублікувало відеозапис, стверджуючи, що на ньому зафіксовано кремацію українських солдатів у крематорії на Тернопільщині. За версією ТАСС, російські "правоохоронні органи" стверджують, що Київ спалює тіла своїх військових, щоб уникнути виплати компенсацій родинам загиблих. Цю дезінформацію миттєво підхопили інші російські пропагандистські видання, такі як Gazeta.ru, Lenta.ru, Вести, Ural.ru, Царьград, Российская газета, Погляд та Russia Today. Відео також поширили грузиномовні акаунти у Facebook, повідомляють фактчекери грузинського проєкту Mythdetector

Перевірка показала, що ТАСС поширює інформацію про кремацію тіл українських солдатів без жодних доказів. Ключовим фактом, що розвінчує цей фейк, є те, що у Тернопільській області взагалі немає крематорію. Протягом багатьох років в Україні функціонували лише три крематорії: у Києві (відкритий у 1975 році), Харкові (1977 рік) та Одесі (1988 рік). Спроба відкрити крематорій у Львові у 2021 році виявилася невдалою, і міська адміністрація відмовилася виділяти кошти на його будівництво. 

10 липня Центр протидії дезінформації відреагував на цю інформацію, зазначивши, що у Тернопільській області немає жодного діючого крематорію, де могло би було знято відео: "Мета такої брехні – дискредитувати державу та посіяти безнадію серед родин військовослужбовців", – йдеться у заяві ЦПД.

Пропагандисти не надають жодних додаткових доказів, окрім самого відео та загальної заяви російських "правоохоронних органів". Крім того, не повідомляється, як агентству вдалося отримати відео, яке нібито було знято у Тернопільській області, що розташована на заході України, далеко від лінії фронту. Відео, опубліковане ТАСС, візуально нагадує запис з камери спостереження, що може свідчити про зйомку в інфраструктурно справному крематорії, де встановлені аналогічні камери. З огляду на те, що кремація тіла потребує дуже високих температур та відповідної інфраструктури, малоймовірно, що нещодавно було збудовано новий крематорій для кремації військових тіл, і ця інформація не поширювалася.

Російські пропагандистські медіа та офіційні кремлівські агентства систематично, бездоказово, поширювали інформацію про те, що тіла загиблих в Україні солдатів спалюють, аби приховати втрати або уникнути виплати компенсацій. Цей випадок є черговим прикладом того, як російська пропаганда використовує фейки для дискредитації України та поширення паніки серед населення.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join