Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Fake Українські військові нібито вкрали пралку з будинку на Курщині

Російські пропагандисти поширили у проросійських соцмережах допис, нібито від благодійного фонду «Львів-опір». У ньому стверджувалося, що військові з 225-ї ОШБр вкрали пральну машину з будинку в Курській області. Втім це — фотофейк. 

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з’ясували, що скриншот допису був підроблений. Вони також знайшли оригінальний допис на фейсбук-сторінці благодійного фонду «Львів-опір». У ньому зазначено, що українські військові отримали пральну машину від родини Раків. Цей фонд не лише організовує збори, а й сприяє передачі необхідних речей для військових від небайдужих громадян.

У фейковій публікації росіяни заявили, що пральну машину забрали бійці 225-ї ОШБр, які перебували в Курській області. Однак в оригінальній публікації згадуються військовослужбовці з Харківщини, без зазначення підрозділу. У реальному дописі не йдеться про викрадення техніки; замість цього висловлюється подяка за надану допомогу. Крім того, час публікацій також різний: оригінальний допис був опублікований 4 грудня 2024 року о 01:04, а фейковий — о 02:04 того ж дня. Це свідчить про різницю в часових поясах між Україною та Росією, що, ймовірно, вказує на те, що фейк був створений російськими користувачами.

Поширення фейків про крадіжки або неправомірні дії українських військових має на меті дискредитувати армію України. Це створює негативний образ ЗСУ у суспільстві та на міжнародній арені, підриваючи підтримку їхніх дій серед громадян та союзників. Така дезінформація може мати на меті створити внутрішній розкол в Україні, підштовхуючи до сумнівів і недовіри серед населення до своїх військових та волонтерів. Це може вплинути на моральний дух, довіру до уряду та армії, а також знизити рівень підтримки міжнародних партнерів. Така дезінформація підтримує наратив агресії та заперечення правди з боку Росії, що намагається створити уявлення про те, що Україна є країною, де все, від уряду до армії, «некероване» або «аморальне». Це допомагає виправдати агресивну політику Росії та її дії проти України. Російські пропагандисти також використовують таку дезінформацію, щоб продемонструвати відсутність єдності в Україні, мовляв, українські військові займаються крадіжками або ведуть себе безконтрольно. Це може бути спробою показати, що ситуація в Україні є хаотичною і недисциплінованою. Загалом, така дезінформація спрямована на створення непорозумінь, послаблення довіри до України та її військових, а також на формування негативного іміджу країни і її представників. 

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join