Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

20 Квітня станом на 1151 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: ветерани ЗСУ готують заколот проти влади

Російська пропаганда поширює черговий фейк: буцімто ветерани 95-ї десантної бригади готують заколот із метою повалення влади президента Володимира Зеленського. Таку дезінформацію активно розганяють у прокремлівських пабліках і Telegram-каналах.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Ця брехня спрямована на дискредитацію як українських військових, так і політичного керівництва держави. Основна мета — посіяти розбрат і підірвати внутрішню єдність українського суспільства, зокрема військової спільноти.

Особливо цинічним виглядає спроба очорнити 95-ту окрему десантно-штурмову бригаду — один із найавторитетніших підрозділів Збройних сил України. Бригада була створена у 1992 році, а бойовий шлях пройшла з початку російської агресії у 2014-му.

Пропагандисти навіть не здатні правильно назвати підрозділ, плутаючи формулювання: то "95-та десантна", то "десантно-штурмова". Насправді правильна назва — 95-та окрема десантно-штурмова бригада.

Так звані «докази» базуються на неіснуючих заявах «ветеранів» бригади або вигаданого «українського підпілля». Проте на жодному з офіційних ресурсів 95-ї бригади не зафіксовано жодної подібної інформації або звернень.

Пропагандисти збрехали про "нові умови" щодо мобілізації для України

Російські пропагандисти поширюють фейкове відео з нібито заявою президента Франції Еммануеля Макрона про те, що Україна отримає €2 млрд допомоги лише за умови посилення мобілізації. Відео приписують "Голосу Америки", однак це – дезінформація.

Про це повідомляє VoxCheck.

Жодних подібних матеріалів не було опубліковано ані на офіційному сайті Voice of America, ані на його сторінках у Facebook чи Instagram.

Повідомляється, що росіяни почали поширювати цей фейк наприкінці березня 2025 року, хоча ще 14 березня адміністрація президента США Дональда Трампа тимчасово призупинила діяльність "Голосу Америки". Відповідно, медіа фізично не могло опублікувати жодне нове відео після зупинки власної діяльності.

Для створення підробки було використано архівне фото Володимира Зеленського та Еммануеля Макрона з відкритих джерел.

Варто зазначити, що під час спільної пресконференції 26 березня 2025 року в Єлисейському палаці Еммануель Макрон дійсно пообіцяв надати Україні фінансову допомогу у розмірі €2 млрд. Однак жодних умов, зокрема щодо мобілізації, не було озвучено.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.