Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Липня станом на 1235 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк про «викорінення християнства» через мобілізацію священників спростовано

Російська пропаганда поширює неправдиву інформацію, що в Україні нібито навмисно мобілізують священнослужителів Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), аби «обезголовити парафії» та «викорінити християнство». Насправді це не відповідає дійсності — як і всі військовозобов’язані, священники підлягають загальним правилам мобілізації, однак мають право на бронювання відповідно до чинного законодавства. Цей фейк спростували у проєкті StopFake.

У пропагандистських дописах стверджується, що українська влада нібито переслідує християнство, мобілізуючи духовенство УПЦ МП, яке відмовляється «зрадити» свою юрисдикцію. Пропагандисти при цьому апелюють до безбожності української держави та навмисного тиску на віруючих. Але факти свідчать про протилежне.

В Україні діє правова норма, яка дозволяє релігійним організаціям бронювати своїх працівників, зокрема священнослужителів. Як пояснив начальник відділу у справах релігії Державної служби з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) В’ячеслав Горшков, право на бронювання мають лише ті організації, які не є афілійованими з іноземними структурами, забороненими в Україні. Це стосується представників усіх конфесій — Православної церкви України, УГКЦ, баптистів, протестантів тощо.

Свобода віросповідання гарантується статтею 35 Конституції України. У країні офіційно діють тисячі релігійних громад різних напрямків, і кількість їх зростає. Зокрема, понад 1800 парафій добровільно перейшли від УПЦ МП до Православної церкви України — що є свідченням змін у напрямку незалежного релігійного життя, а не його придушення.

Обмеження, які накладає держава, стосуються не віри чи християнства як такого, а лише тих організацій, що підтримують зв’язок із країною-агресором. Закон «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» прямо спрямований проти іноземного впливу — зокрема, з боку РПЦ — а не проти будь-якої релігії.

У той час як в Україні священики можуть бути звільнені від мобілізації за процедурою, у самій Росії РПЦ відкрито підтримує війну та навіть благословляє відправку духовенства на фронт.

Таким чином, заяви про те, що мобілізація священників — це спроба «викорінити християнство в Україні», є нічим іншим, як ще одним елементом кремлівської дезінформації, спрямованої на дискредитацію української влади та виправдання російської агресії.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.