Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Newspeak Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «будапештики»

Російська пропаганда називає «будапештиками» безпекові угоди, які впродовж 2024 року Україна підписувала з державами-партнерами. На початок січня 2025 року Україна уклала 27 таких двосторонніх угод. Пропагандисти ж знецінюють ці безпекові угоди, стверджуючи, що «будапештиками» їх нібито прозвали в народі, хоча насправді саме вони є творцями цього неологізму. 

У Росії пишуть, що так називають безпекові угоди, відсилаючись до Будапештського меморандуму 1994 року, який, зрештою, виявився недієвим. Адже Росія його порушила, напавши на Україну, а «безпекові запевнення» інших підписантів договору — США та Великої Британії — втілилися лише частково. Ось і цього разу, реагуючи на укладення безпекових угод України з її державами-партнерами, агітпроп переконує, що ці угоди нібито не мають жодної юридичної сили та є лише суто символічним кроком підтримки України. 

Однак це не зовсім так. Зокрема Ріші Сунак, експремʼєр-міністр Великої Британії, з якою Україна уклала першу безпекову угоду 12 січня 2024 року, пояснював суть підписаного договору: 

«Якщо Росія знову нападає, ми надамо ту підтримку, яка потрібна Україні, швидку та надійну безпекову підтримку, сучасне озброєння (для захисту) на землі, на морі й у небі, економічну підтримку, а також запровадимо санкції, які матимуть ціну для Росії. Щодо цього є чітке і важливе зобов’язання».

Загалом кожна така угода є унікальною з огляду на історію попередньої співпраці України з тою чи іншою державою в безпековій сфері й конкретних зобов’язань, зважаючи на фінансові й технічні можливості держави-партнера. У такий спосіб угоди взаємодоповнюють одна одну. Водночас сама назва більшості угод вказує на те, що йдеться не про гарантії безпеки, а про співпрацю у сфері безпеки й довгострокову підтримку України. Угоди є тимчасовою альтернативою членству в НАТО.

Офіційна українська позиція полягає в тому, що лише повноправне членство України в НАТО є єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримувальним фактором подальшої агресії Росії проти України й інших держав. 

Отже, як стверджують російські пропагандисти, «будапештики» слугують винятково для піару президента Зеленського та є «несерйозними». У такий спосіб агітпроп прагне знизити довіру українців до представників влади та перекреслити підтримку України державами-підписантами цих безпекових угод. 

• Читайте також: «Шоу “будапештиків”». Як проросійські телеграм-канали маніпулюють підписанням безпекових угод - MediaSapiens.

Author: Віталій Михайлів,

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join