Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Disclosure Як Росія поширює пропаганду на Bluesky

Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США популярності набуває соцмережа Bluesky, створена Джеком Дорсі, засновником Twitter. До грудня 2024 року її аудиторія зросла до 25 мільйонів користувачів. Ця платформа стала притулком для багатьох користувачів X (колишнього Twitter), які не схвалюють того, що зробив із соцмережі Ілон Маск. До Bluesky приєдналися відомі американські знаменитості, серед яких Барбра Стрейзанд, Джеймі Лі Кертіс, Арнольд Шварценеггер, Гільєрмо дель Торо, Ріана тощо. Водночас російські пропагандисти, зокрема мережа дезінформації «Матрьошка», активно впроваджуються в нову соцмережу. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці помітили, що пропагандисти публікують у новій соцмережі фейкові відео та маніпулятивні матеріали, спрямовані на дискредитацію України. Наприклад, одним із відео є вигадана заява дівчини, яка працює у Центрі турботи про клімат Імперського коледжу Лондона, де вона нібито критикує дозвіл завдавати удари далекобійними ракетами по Росії, створена з технологією дипфейк. Еліот Хіггінс із Bellingcat зазначив, що такі відео створені на основі реальних матеріалів, але їхній зміст спотворений. Інші приклади включають фейкові заяви випускниць британських університетів, які нібито виправдовують дії Росії та критикують Україну.

Bluesky, яка позиціонує себе як безпечний простір для користувачів, стикається з викликами щодо боротьби з російськими інформаційними атаками. Якщо платформа не знайде ефективних способів протидії, вона ризикує стати майданчиком для розповсюдження пропаганди.

Росія активно використовує дезінформацію та пропаганду, зокрема через фейкові матеріали у соцмережах, з кількох причин. Зокрема, агітпроп прагне підірвати міжнародну підтримку України, зображаючи її як нестабільну, корумповану чи агресивну державу. Дезінформація також спрямована на те, щоб посіяти сумніви в союзників України, зокрема в країнах Заходу, і послабити їхню готовність підтримувати Україну. Використання фейкових відео дає Росії можливість поширювати власну версію подій, посилюючи вплив у глобальному інформаційному просторі. Росія експериментує з новими соцмережами, такими як Bluesky, щоб знайти альтернативні канали для пропаганди після втрати частки аудиторії в X (Twitter). Ці зусилля спрямовані на досягнення стратегічних цілей Росії, послаблення позицій України та зміцнення власного впливу.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join