Fake Ватиканський кардинал нібито звинуватив Дмитра Кулебу в геноциді українців
Російські пропагандисти поширюють у телеграм-каналах сюжет, нібито оприлюднений італійським виданням Il Messagero, у якому ватиканський кардинал Маріо Зенарі звинувачує голову українського МЗС Дмитра Кулебу в «геноциді» власного народу. Однак це — фейк.
На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що кардинал Зенарі не робив таких заяв, а сюжет не публікувався в жодному італійському виданні.
На відео видно логотип. Пошук цього логотипа в Google Images показав, що він належить італійській щоденній газеті Il Messaggero. Однак це видання не публікувало такого сюжету ні на своєму сайті, ні на своїх сторінках у соціальних мережах. Росіяни часто використовують логотипи відомих медіа для додання своїм фейкам більшої правдоподібності. До того ж, оригінальні відео Il Messaggero мають логотип у правому нижньому куті, а на вертикальних відео логотип не додають взагалі.
Пропагандисти стверджують, що першочергово кардинал Зенарі критикував Кулебу на телеканалі Vatican News. Однак Vatican News — це новинний портал Святого Престолу, який має лише радіо та ютуб-канал, але не має власного телеканалу. На ютуб-каналі Vatican News не було такого сюжету. Остання новина про Маріо Зенарі на сайті Vatican News з’явилася 10 квітня 2024 року і стосувалася життя цивільних у Сирії, тоді як аналізоване відео росіяни почали поширювати 26 квітня.
Крім того, російські дезінформатори змонтували відео з різних, не пов’язаних між собою записів. Наприклад, фрагмент, де кардинал виступає в чорному одязі, взято з його інтерв’ю 2022 року про проєкт «Відкриті лікарні» в Сирії, де він не згадував Україну. Частину відео з Дмитром Кулебою взяли із запису його зустрічі з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто 29 січня 2024 року.
Росіяни також спекулюють на темі змін до мобілізаційного закону, наводячи цитату з допису Кулеби щодо обмеження консульських послуг чоловікам призовного віку за кордоном. Ідеться про оформлення паспортів, які чоловіки від 18 до 60 років тепер можуть отримати тільки в Україні. Однак ці обмеження не стосуються осіб з інвалідністю, батьків дітей з інвалідністю, постраждалих від дій Росії, які виїхали на лікування, тощо.
Поширюючи подібні фейки, пропагандисти намагаються зірвати процес мобілізації в Україні. «Детектор медіа» спростовував й інші фейки на цю тему.