Росія вербує поляків через даркнет для поширення передвиборчої дезінформації — їм обіцяють тисячі євро
Польські спецслужби та уряд попереджають: Росія активно намагається вплинути на результати майбутніх президентських виборів у Польщі. За словами урядовців, російські структури вербують громадян Польщі через даркнет, пропонуючи їм 3–4 тисячі євро за поширення дезінформації у соцмережах. Про це повідомили у словацькому проєкті протидії дезінформації Infosecurity.
Згідно з інформацією, яку надає віцепрем’єр і міністр цифрових справ Польщі Кшиштоф Гавковський, вербування здійснюється безпосередньо перед виборами, які відбудуться у травні 2025 року. «Росія пропонує полякам гроші за маніпулювання виборчим процесом зсередини країни», — заявив він наприкінці січня в інтерв’ю для польських медіа.
Особливу увагу привертає те, що вербування нібито відбувається саме через даркнет — закриту частину інтернету, доступ до якої можливий лише через спеціальні браузери. Цей інструмент дає змогу уникати ідентифікації завдяки високому рівню анонімності та шифруванню. «Росія шукає підтримки для свого контенту, використовуючи ресурси GRU та ФСБ», — уточнив Гавковський у коментарі Reuters.
Він також повідомив, що ідентифікована нова російська група, яка, за його словами, була «натхненна і підготовлена російською військовою розвідкою» і має чітку мету — вплинути на вибори в Польщі через поширення фейків та вербування осіб, які зможуть «підірвати єдність польської політичної сцени».
Спроби впливу Росії на виборчі процеси в Європі не є новими. Нещодавній приклад — Румунія, де в грудні 2024 року Конституційний суд анулював результати першого туру президентських виборів. За офіційною інформацією, причиною стали «агресивні гібридні атаки з боку Росії», що включали спроби маніпуляції голосами виборців, злам офіційних виборчих сайтів і непрозоре фінансування кампанії. Як повідомили румунські спецслужби, з російських кіберплатформ було здійснено понад 85 000 спроб зламати виборчу інфраструктуру.
Особливо підозрілим виглядав і результат виборів: у першому турі несподівано переміг крайній правий проросійський кандидат Калін Джорджеску, який до того мав лише однозначну підтримку в соцопитуваннях, але раптом набрав 23% голосів. Враховуючи це, Конституційний суд скасував не лише результати першого туру, а й проведення другого. Джорджеску вдруге не зможе балотуватися.
Як наголошують в Infosecurity, Польща, яка послідовно підтримує Україну у війні проти Росії — як військово, так і гуманітарно, — стала однією з головних мішеней російських інформаційних та кібероперацій. «Польща сьогодні — найчастіше атакована країна ЄС у сфері кібербезпеки», — наголосив Гавковський.
Нагадаємо, що в Польщі 18 травня відбудуться вибори президента держави. І проблеми стосунків Польщі та України використовуються російськими пропагандистами.