Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Manipulation Росія нібито отримала контроль над 70% корисних копалин України

Російські пропагандистські ресурси активно поширюють заяви про те, що найбільші запаси корисних копалин України зосереджені у Донецькій, Дніпропетровській та Луганській областях, які нібито повністю контролює Росія. Як «доказ» вони посилаються на фінансово-економічний журнал Forbes, заявляючи, що загальна вартість цих копалин сягає 15 трильйонів доларів.

Скріншот із пропагандистського допису

Однак це ― маніпуляція. Як з’ясували фахівці StopFake, «Forbes» не робив жодних заяв про контроль Росії над українськими ресурсами. Йдеться про матеріал, опублікований українською версією «Forbes Україна», у якому аналізується потенційна роль українських корисних копалин у переговорах щодо міжнародної підтримки: «Цінні метали в обмін на зброю. Україна здатна запропонувати Трампу корисні копалини на трильйони доларів. Що може стати на заваді?»

У статті, посилаючись на дослідження Forbes 2023 року, зазначається, що загальна вартість українських корисних копалин оцінюється в 14,8 трлн доларів. Приблизно 70% цієї суми припадає на три області ― Донецьку, Дніпропетровську та Луганську. Проте це не означає, що Росія контролює 70% усіх українських ресурсів.

Насправді Росія повністю контролює лише Луганську область. За підрахунками журналістів «Вільного радіо», під окупацією перебуває трохи більше ніж 55% території Донецької області, тоді як Дніпропетровська область залишається під повним контролем України. Отже, твердження про те, що Росія нібито отримала контроль над 70% українських корисних копалин, є не лише неправдивим, а й свідомою маніпуляцією цифрами.

Цей фейк спрямований на створення уявлення про нібито тотальний контроль Росії над українськими територіями та ресурсами. Пропаганда намагається переконати як свою, так і міжнародну аудиторію, що Україна втратила більшу частину своїх стратегічних ресурсів, а відтак ― ослаблена і не має перспектив для відновлення економіки. Окрім того, така дезінформація може використовуватися для деморалізації українців та спроби вплинути на міжнародних партнерів, переконуючи їх у безперспективності допомоги Україні.

Author: Софія Мельник,

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join