Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляції про «масове закриття ФОПів через Гетманцева» із посиланням на видання DOU

У соцмережах поширюють фейк, нібито через дії голови фінансового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева ІТ-спеціалісти масово закривають свої ФОПи. У таких дописах посилаються на публікацію на сайті спільноти DOU.ua, однак подають її зміст із маніпуляцією. Маніпуляції викрили фактчекери із проєкту VoxCheck.

Насправді в оригінальній статті DOU зазначено, що причинами закриття ФОПів серед ІТ-фахівців є кілька чинників: обов’язкове відновлення сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), еміграція та перехід до інших форм працевлаштування — гіг-контрактів або трудових договорів.

Ім’я Данила Гетманцева у фейковому дописі згадується, ймовірно, через його участь у розгляді законопроєкту про повернення обов’язкової сплати ЄСВ. Проте він не був ініціатором цієї норми — її запропонував уряд, а рішення підтримала більшість народних депутатів у парламенті.

Крім того, у статті DOU навели коментар виконавчої директорки IT Ukraine Association Марії Шевчук. Вона пояснила, що ФОПи могли бути закриті, бо стала обов’язкова сплата ЄСВ стала обтяжливою для тих, хто працює нерегулярно або тимчасово не має доходів. Інші ІТ-фахівці, які давно працюють за кордоном, переходять на місцеві контракти в країнах проживання. А ті, хто залишився в Україні, дедалі частіше працюють за гіг-контрактами або за трудовими договорами.

За статистикою, у компаніях-резидентах Дія.City вже працює понад 112 тисяч фахівців: 64% — у штаті, 31% — за гіг-контрактом і лише 5% — як ФОПи. Керівниця проєктного офісу Дія.City Наталія Денікеєва у коментарі для DOU також сказала, що перехід на трудові договори може бути пов'язаний із прагненням отримати бронювання від мобілізації.

Таким чином, спроба покласти відповідальність за структурні зміни в ІТ-секторі на одну посадову особу є маніпулятивною й не відповідає змісту джерела, на яке посилаються автори фейку.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join