Фейк про графіті «Ахмат — сила» у центрі Сум
У травні 2025 року в російських медіа почало ширитись фото, яке нібито зроблене в українському місті Суми. На зображенні видно історичну альтанку — одну з візитівок міста — з написом червоною фарбою «Ахмат — сила». Це гасло належить російському військовому підрозділу. ЗМІ стверджували, що напис з’явився в центрі Сум, на Покровській площі. Цю інформацію спростували естонські фактчекери з проєкту «Проверено медиа».
Першим з фейковим фото виступив генерал-лейтенант Апті Алаудінов — командир підрозділу «Ахмат» і заступник начальника Головного військово-політичного управління ЗС РФ. 17 травня він опублікував світлину в телеграмі і прокоментував її словами: «Суми — російське місто! Чекайте на нас, браття! Ми не забули про вас і обов’язково прийдемо!»
Після цього фото активно розійшлось по російських пропагандистських ЗМІ.
Місто Суми розташоване лише за 30 км від кордону з Росією. У лютому 2022 року під час повномасштабного вторгнення Суми опинилися на лінії фронту, однак після контрнаступу ЗСУ ворога було відкинуто. Станом на весну 2025 року місто регулярно зазнає обстрілів, а експерти попереджають про ризик нового наступу російських військ у регіоні. Саме в цьому контексті і з’явилась дезінформація про проросійський напис у центрі міста.
Альтанка, яку видно на фото, — пам’ятка архітектури XIX століття і один із символів Сум. Вона розташована в сквері на Покровській площі. Про неї регулярно згадують українські медіа в культурному й туристичному контексті, однак «Проверено» не знайшли жодних згадок у локальних новинах про появу графіті. Це здається підозрілим, адже така подія мала б стати резонансною принаймні на міському рівні.
До того ж проросійські медіа поширюють лише одне-єдине фото з альтанкою — саме те, яке оприлюднив Алаудінов. Фактчекери українського проєкту StopFake звернулися по офіційний коментар до Національної поліції в Сумській області. Правоохоронці повідомили, що не отримували жодних звернень від громадян щодо проросійського напису. А 19 травня поліціянти оглянули альтанку особисто й не виявили на ній жодних написів. Як доказ вони надали свіже фото об’єкта. Варто зазначити, що на «вірусному» знімку листя на деревах виглядає менш розвиненим, ніж на фото поліції, що може вказувати на те, що зображення зроблене раніше — не в травні 2025 року.
Додатково було проведено аналіз самої світлини. Увагу привертає те, що літери нібито нанесеного напису дивним чином збігаються з отворами у вигляді зірок і ромбів на решітці альтанки. Це робить нанесення чіткого графіті фізично неможливим. Ба більше, враховуючи восьмигранну форму альтанки, букви мали б змінювати кут нахилу відповідно до розташування колон. Це ще один аргумент на користь того, що напис могли змонтувати вже у графічному редакторі.