Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Дезінформаційна мережа Matryoshka підриває європейський курс Молдови

Напередодні саміту ЄС — Молдова, який відбувся 4 липня 2025 року в Кишиневі, проросійська дезінформаційна мережа Matryoshka, підтримувана Кремлем, розгорнула нову інформаційну атаку. Кампанія спрямована на дискредитацію президентки Маї Санду та загалом — на послаблення довіри до європейського курсу Молдови. Про цю операцію впливу розповіли у проєкті EUvsDisinfo.

Напередодні саміту в соцмережах поширювали фейкові відео, зокрема від імені видання The Insider, у яких нібито повідомляється, що висока представниця ЄС Кая Каллас відмовилася від участі в саміті через «конфлікт» із Маєю Санду. Ще одне відео звинувачує Санду у спробах замінити Каллас на посаді очільниці європейської дипломатії — при цьому жодного реального «доказу» не наведено. Ці повідомлення є вигадкою, але подаються як «ексклюзиви» від імені західних медіа, щоб надати їм видимості достовірності.

Цей фейковий «конфлікт» між Санду та Каллас просувається в мережі ще з травня, а пік активності припав на 19 червня — саме напередодні саміту в Кишиневі. Паралельно поширюються й інші вигадки: про «терористичну загрозу» на саміті, на яку начебто вказує румунська розвідка (відео підроблено під Euronews), або про те, що ЄС готується усунути Санду з посади за «невдачі на євроінтеграційному шляху» (ця фейкова інформація нібито від Le Point).

Також Matryoshka-боти звинувачують уряд Санду в корупції, у витрачанні грошей на проведення саміту та у створенні «мертвих душ» для виборів — мовляв, Молдова нібито штучно затягує реєстрацію смертей, щоб збільшити кількість виборців.

Що таке мережа Matryoshka? Це довготривала дезінформаційна кампанія, яка стартувала у вересні 2023 року. Вона має двофазну структуру: спочатку фальшивий контент — підроблені новини, сфабриковані відео, змонтовані зображення — публікує невелика група акаунтів, а потім інші користувачі («цитувальники») масово поширюють цей контент у коментарях під постами журналістів, політиків, медіа, імітуючи «запит на перевірку».

Особливість мережі Matryoshka — копіювання стилю та брендів відомих західних медіа: логотипи, графіка, навіть голос закадру. Усе це створює враження, що інформація походить з надійного джерела. У минулому ця мережа вже використовувалася для дискредитації України, очорнення проєвропейських політиків, поширення антизахідних меседжів.

Мета кампанії — створити хаос, посіяти недовіру та підірвати демократичні інститути. Через кожне фальшиве відео, через кожну підробку Matryoshka намагається зірвати євроінтеграційний курс Молдови. Особливо це активізується напередодні виборів. Кремль знову показує готовність фабрикувати будь-який наратив, щоб підірвати довіру до демократичних процесів у країнах, які обрали шлях до ЄС.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join