Чи правда, що існує петиція, яка зобов'язує Дональда Трампа депортувати власну дружину Меланію Трамп?
У мережі поширюють фейк про те, що Дональда Трампа нібито закликають депортувати його дружину Меланію. У темі розібрались фактчекери Snopes.com.
У липні 2025 року в соцмережах шириться твердження, що президента США Дональда Трампа нібито просять депортувати його дружину Меланію Трамп, яка народилася у Словенії та отримала американське громадянство в липні 2006 року. Поширювали цю заяву з підписом: «Дональда Трампа тепер просять депортувати власну дружину». У темі розібрались фактчекери Snopes.com.
Таке відео, наприклад, зʼявилось 15 липня на TikTok, де набрало понад 3,1 млн переглядів і 629 тис. лайків. У ролику йшлося:
«Дональда Трампа тепер просять депортувати власну дружину. Він каже, що не зробить цього, бо вона — родина. Це справедливо чи президент США має привілеї?»
При цьому у відео не вказано, хто саме нібито звертався з таким закликом.
Подібні публікації, пишуть Snopes, зʼявлялись також на Facebook, Instagram, TikTok і X. У частині із них згадували про «віральну петицію з тисячами підписів». Частина відео містила глибоко підроблені зображення (deepfake), синтетичний голос і візуалізацію, які нібито демонструють реакцію подружжя Трампів на цю новину.
Насправді, пишуть фактчекери, жоден орган державної влади, суд чи офіційна особа не вимагали депортації Меланії Трамп. Йшлося лише про онлайн-петицію, як зазначалося у деяких роликах. Станом на 18 липня ця петиція, опублікована на прогресивному сайті MoveOn.org, зібрала понад 12 700 підписів із ціллю у 15 000. Петиція має провокаційну назву — з помилкою в імені сина подружжя — «Депортувати Меланію, її батьків і Барона в першій хвилі депортацій!».
Автор петиції використав маніпулятивні твердження. Зокрема, назвав Барона Трампа принизливим терміном «anchor baby» (буквально — «якірна дитина») — це образливе позначення дітей, народжених у США іноземцями з метою отримання громадянства. Також у петиції звучить неправдива вимога, що мати матері дитини повинна бути народжена в США, щоб дитина мала право на громадянство — такого положення не існує в жодному законодавстві чи указі Трампа.
При цьому Меланія Трамп отримала «грінкарту» ще у 2001 році — за п’ять років до народження сина Барона, а громадянкою США стала в липні 2006-го. Тож твердження про нібито отримання нею громадянства через дитину — безпідставні.
Сервіс для створення онлайн-петацій MoveOn.org також додав на сторінку петиції дисклеймер:
«Волонтери MoveOn переглянули цю петицію й дійшли висновку, що вона може не відображати прогресивні цінності спільноти або викликає суперечки серед її учасників. MoveOn не просуватиме цю петицію, окрім як надавши платформу для її розміщення».
Фактчекери Snopes звернулися до Білого дому і до прессекретаря першої леді по коментар. У відповідь надійшло лише коротке повідомлення: «Це очевидна підробка».