Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Fake В Україні нібито заборонили критикувати владу в коментарях у соцмережах.

Російські ресурси поширюють інформацію, нібито в українському законодавстві запровадили заборону на критику влади, зокрема в коментарях у соцмережах та на онлайн-платформах.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, про що повідомляють у проєкті StopFake. Верховна Рада дійсно ухвалила 14 січня 2025 року у другому читанні законопроєкт №11321, який вносить зміни до законодавства для посилення гарантій діяльності медіа, журналістів та права громадян на доступ до інформації. Проте новий закон не вводить цензуру, а лише уточнює чинні норми щодо модерації контенту, водночас захищаючи медіа від відповідальності за дії користувачів.

Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин у своєму телеграм-каналі наголосив: «Ми посилюємо захист доброчесних ЗМІ, а не обмежуємо ні медіа, ні користувачів. Ніхто не зобов'язує медіа видаляти критичні коментарі без юридичних підстав».

Він також пояснив механізм регулювання коментарів у межах нового законодавства: у разі судового провадження та отримання аргументованого рішення щодо матеріалу, який порушує Закон про медіа, редакція має три дні, щоб самостійно вирішити подальшу долю відповідного коментаря. Вона може або видалити його без юридичних наслідків, або залишити та захищати свою позицію в суді.

«Зараз медіа реально можуть постраждати від позовів, якщо не процитують особу прямо, а передадуть слова. Хоча суть не змінюється. Натомість ми пропонуємо ЗМІ полегшити спосіб донесення інформації, аби можна було непрямою мовою переказати суть висловлювання публічної людини. І бути захищеними у цьому випадку від судових позовів», ― підкреслив Юрчишин

Російський агітпроп поширює цей фейк, щоб підірвати довіру громадян до влади, посіяти внутрішню напругу та нав’язати наратив про нібито «авторитарні» тенденції в Україні. Водночас такі інформаційні вкиди спрямовані й на західну аудиторію ― їхня мета створити хибне враження про відхід України від демократичних цінностей, що може використовуватися для підриву міжнародної підтримки.

Author: Софія Мельник,

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join