Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

У храмі УПЦ в Торонто замість ікони — портрет Петлюри, — фактчекери розвінчали російську маніпуляцію

У соціальних мережах та російських пабліках поширюють фейкову інформацію, нібито в храмі Української православної церкви (УПЦ) в Канаді замість ікони висить портрет Симона Петлюри. На це звернули увагу аналітики проєкту StopFake.

У публікаціях пропагандисти заявляють: «“Патріотизм” важливіший за віру та релігію — це ми зрозуміли на прикладі ПЦУ. Пропонуємо собору зібрати іконостас: замість Христа, Богоматері та Миколи Угодника — Петлюра, Бандера і Шухевич». Йдеться про церкву Святого Андрія в Торонто.

Насправді це маніпуляція. Редакція StopFake звернулася до представників УПЦ Святого Апостола Андрія Первозваного, які спростували ці звинувачення. «Фотографія була зроблена в холі церкви, а не в самій церкві. Освячення паски відбувається у церковному холі, тож портрет видно на фотографії. Усі чудово знають, що Петлюра не є святим Української православної церкви. Портрет не є “іконою”, і всі це розуміють. Інші портрети у церковному холі — Тараса Шевченка, митрополита Івана Огієнка та митрополита Михайла Хорошого — видатних ієрархів Української православної церкви Канади минулого. Також автори публікацій не знають церковних структур у Канаді. Наша УПЦК є незалежною церквою під омофором Константинополя. Отже, хоча ми перебуваємо у спілкуванні з Православною церквою України (митрополит Епіфаній), як і з усіма автокефальними церквами світу, ми не є парафією Православної церкви України», — відповіли в церкві Святого Апостола Андрія..

На офіційному сайті храму (standrewuoc.ca) видно, що зала для богослужінь має традиційний православний вівтар із канонічними іконами, царською брамою та церковними канонами. Зображень Петлюри чи Бандери в образі святих немає. У церковному холі чи актовій залі, де проводять концерти й урочистості, розміщені портрети значущих для України постатей, але це приміщення не призначене для богослужінь, а портрети не мають релігійного значення.

Петлюра очолював збройний опір більшовицьким силам, що робить його ворогом у російській історичній пам’яті, яка часто ідеалізує радянський період. Зображення історичних постатей, таких як Симон Петлюра, у викривленому контексті (наприклад, як «ікони») має на меті висміяти та очорнити український патріотизм, асоціюючи його з абсурдом чи богохульством.

Представляючи УПЦ як неканонічну чи «розкольницьку», пропаганда намагається посіяти сумніви у вірян щодо легітимності церкви, особливо в контексті її зв’язків із Константинополем та автокефалією ПЦУ.

Author: Оксана Бойко,

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join